logo Silvarium tisk

Název: Ochranáři se bijí s lesníky o stromy v rezervaci
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 04.04.2007
Autor: (ČTK)
Rubrika: Brno a Jižní Morava

Lanžhot - Ochranáři s hrůzou hledí na práci lesníků u Lanžhota na Břeclavsku.
 V Soutoku, největším polesí v republice, a současně v rezervaci Dolní Morava, vykáceli značnou část porostu. Podle ekologů "výrazně až nepřiměřeně", lesníci to ale popírají. Sporem se zabývá Česká inspekce životního prostředí, která by o něm měla rozhodnout do května. Polesí Soutok, jehož součástí je také obora, se rozkládá na soutoku řek Dyje a Morava. Tvoří ho 4500 hektarů lesů, vodních ploch a luk, které jsou domovem vzácných živočichů i rostlin.
Oblast spravuje Lesní závod Židlochovice firmy Lesy ČR, který tvrdí, že postupuje podle platného plánu. S tím ale nesouhlasí pálavští ochranáři, kteří před několika dny inspekci na problém upozornili.
 "Rychle jsou mýceny starší porosty. Těžká mechanizace nadrobno naseká i pařezy a z paseky vytvoří dvouhektarové oraniště, kde brzy poroste monokulturní plantáž. Takto již byla zničena většina starších porostů, k dokácení zbytku dojde během pár let," uvedl jeden z nespokojenců Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd ČR.

Regionální mutace Mladá fronta DNES - jižní Morava

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě