logo Silvarium tisk

Ochránci přírody chtějí získat mokřad Na Skřivánku nedaleko Jihlavy, aby ho pomohli zachovat. Na výkup skoro osmi hektarů pozemků potřebuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP) sehnat 3,5 milionu korun do konce května 2024. O pomoc požádal veřejnost. Přispět je možné na účet veřejné sbírky. ČTK to dnes sdělil Jan Moravec, koordinátor kampaně ČSOP Místo pro přírodu. Pro dárce jsou připravené různé odměny, zúčastnit se například mohou odborných exkurzí, hloubení tůně nebo získat právo první tůni pojmenovat.

Na Skřivánku, severozápadně od Jihlavy, je území s prameništi, potůčky, vrbinami a starými stromy. V případě výkupu bude možné toto území dotvořit, třeba tůněmi, které tam zatím chybí. "A vhodnou údržbou tuto mozaiku zachovat i do budoucnosti. Jde o poměrně velkou souvislou plochu, na kterou navíc navazují další lesní i luční pozemky, díky čemuž se může stát centrem života pro široké okolí," uvedl Moravec.

Ochránci na webu uvedli, že se o možnosti výkupu dověděli až koncem léta, takže nemohli udělat podrobnější biologický průzkum. V minulých letech tam z ptačích druhů zaznamenali třeba sýce rousného, kulíška nejmenšího, puštíka obecného, krahujce či datla. Hlavní význam lokality podle nich je ale v tom, co v ní při vhodné péči může být.

Vlajkovými druhy kampaně nazvané Vytvořme jim Na Skřivánku místo pro život jsou sýc rousný, sova, která potřebuje k hnízdění staré stromy s dutinami, vážka jasnoskvrnná a mochna bahenní. Chráněná vážka jasnoskvrnná žije u tůní se vzrostlou zelení v okolí. Mochna bahenní s tmavě červeným květem potřebuje pravidelně kosené mokřadní louky.

Problémem krajiny jsou podle ochránců velké unifikované plochy, jako pole s kukuřicí a rozlehlé louky, které jsou celé pokosené za pár hodin. Zachovaná přírodní území jsou mnohdy velmi malá. ČSOP za víc než 20 let kampaně Místo pro přírodu vykoupil už téměř 200 hektarů pozemků významných pro zachování druhové rozmanitosti či vodního režimu v krajině.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě