Část ODS si stále nedá pokoj a znovu se snaží zprivatizovat ty ubohé zbytky státního majetku, které zde zůstaly po divoké privatizaci z let devadesátých. Své nápady chce zapracovat do programu příští vlády, a už se na to třese jako pes na kost, i když ta je dnes už řádně ohlodaná. V nové iniciativě, nazvané Česko plus, kterou přestavil Jan Klusáček, předseda ODS Jesenice, se píše: „Nepotřebujeme stát, aby vařil pivo, rozvážel poštu ani aby každoročně vytvářel pochybné zakázky na těžbu dřeva ve státních lesích. Privatizujeme zbývající firmy ve státním vlastnictví a výtěžek z jejich prodeje použijeme na modernizaci Česka."
Celý článek najdete zde
ODS privatizační choutky stále nepřešly. Vrátí se divoký západ z devadesátých let? Pondělní komentář Pavla Přeučila (krajskelisty.cz)
Monitoring médií
- pátek 20. březen 2026
- Informace pro žadatele: Nová podpora na Ponechání stromů k zetlení (mze.gov.cz)
- Požár lesního stroje u Pomezí způsobil škodu přes pět milionů korun (ČTK)
- Drony pro energetiku, lesnictví i zemědělství (ČT 1)
- Krušnohorské lesy ničí kopáči polodrahokamů. Hrozí jim obrovské pokuty (tn.nova.cz)
- Milan Sekáč: Sloužíme lesu (plzen.eu)
- V lesnické týmové soutěži středoškoláků zvítězili studenti z Hranic (TZ LČR)
- Kraj Vysočina: Mezinárodní den lesů představuje nabídky k edukaci a k návštěvě do lesa (komunalniekologie.cz)
- Den s lesy a sázení stromků s příběhem u Lesů města Brna (brno-stred.cz)
- Výstaviště v Kroměříži bude koncem března znovu patřit myslivosti a přírodě (ČTK)
- Cesta pokoje vede lesem (lesycr.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Miletín vysadil stovky stromů, novinkou jsou cedry. Mají zvládnout sucho i mráz (jicinsky.denik.cz)
, Před 2 dnyJó, cedr... Dobře prodejné, kvalitní dříví, v Němcích už viditelné i ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 5 dnyA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 5 dnyA první výsledky po Iránské ropné krizi ... -
VÚLHM: Javor klen může přispět k pestřejší druhové skladbě lesů
, Před 5 dny" Produkčním cílem pěstování javoru klenu jsou jednotlivé stromy s ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 1 týdnemTohle je jen asi padesátý přepis závěru hodnocení ruského ministerstva ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA jarní Jánošící ... -
Ředitel KRNAP Robin Böhnisch končí, odvolán po dohodě s ministrem Červeným
, Před 1 týdnemZelení parazité se nám pěkně pochválili navzájem. -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 1 týdnemUž i Silvarium jede pecka články(na Rusko je třeba plivnout). UA služba ...














Komentáře
Či budou množstevní slevy?
V jakém zájmu plká Přeučil? Zatím ODS, ale už má ve skříni zabalený dres Unilesu?
Osobně jsem názoru, že dnešní marasmus má počátek v záborovém zákoně z roku 1919, který omezil velikost jednoho majetku na 250 ha půdy celkem a rozbíjel do té doby funkční velkostatky. Sice nebyl zcela naplněn, ale ukázal cestu pro poválečné běsnění.
Nic takového či obdobného v dnešní ústavě nenajdete. Stát vlastně podniká v rozporu s ústavou.
A kdybyste se zajímal o to, jak státní vlastnictví lesů vzniklo, tak abyste zjistil, že v době vzniku ČSR v roce 1918 stát žádné lesy nevlastnil. Lesy na stát přecházely konfiskací majetku panovnického rodu (1918), záborovým zákonem z listopadu 1919 (zabráno cca 1,5 mil ha lesů do nucené správy, do roku 1938 propuštěno cca 1 mil ha), podle tzv. Benešových dekretů po roce 1945 a konečně zákonem o pozemkové reformě z roku 1948. V druhé polovině padesátých let to bylo zestátnění majetku tzv. církevního a majetků obcí. Poté to už byly dary (vesměs vynucené), odúmrtě a vyvlastnění.
Takže to, čím se pyšní stát jako vlastník, bylo v míře převažující bez náhrady ukradeno či spíše uloupeno státní mocí (loupež = odcizení pod pohrůžkou násilí nebo za použití násilí, viz trestní zákoník) původním vlastníkům. Jenom to, co stát do roku 1938 nepropustil ze záboru, cca 500 tisíc ha lesů na území dešního Česka (z toho cca 430 tisíc státních), bylo uhrazeno (cca 2500 Kč/ha).
Chybička, lesy ještě zůstaly a prodej by něco opět hodila i s malými domů.
Tak rychle k moci a dav oponentů... co s ním, COVIDOVĚ opět pooběváme se starosty a piráty na Karlově mostě a ten dav proti jistě prořídne.
Tak to tu chodí, jen se o tom nesmí psát, to by nezbyla prebenda pro novináře.