logo Silvarium tisk

Středočeský krajský soud dnes projedná odvolání v druhé trestní kauze někdejšího šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka, která se týká těžby kamene v lánské oboře. Nepravomocný rozsudek muži uložil peněžitý trest 870 000 korun a dvouletý zákaz činnosti v organizacích spravujících státní majetek. Balák obžalobu z porušení povinnosti při správě cizího majetku odmítá.

Podle obžaloby Balák vědomě podepsal nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Státu tak údajně způsobil škodu ve výši zhruba 1,6 milionu korun. Přitom měl před podpisem k dispozici odborné posouzení ceny kameniva. Proti loňskému verdiktu kladenského okresního soudu se odvolal nejen Balák, ale i státní zástupkyně, která pro muže žádala přísnější tresty včetně dvouleté podmínky. Odposlechy podle ní dokazují, že Balák nevýhodnou zakázku plánoval.

Bývalého šéfa lánských lesů justice už dříve pravomocně potrestala třemi lety vězení za ovlivnění dvousetmilionové zakázky na zajištění a odvodnění svahů kolem vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře. Tehdejší prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák zůstal v čele příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky. Rezignoval ke konci loňského roku.

ČTK

Komentáře  

+5 # lesmistr 2023-03-16 19:15
Miloš Balák se cítí nevinný a prý se odvolá proti peněžitému trestu, který dnes u soudu dostal. Osobně se nedostavil, ač by se to slušelo. Nejspíš měl v oboře práci jako referent. Trestu za první lumpárnu, kdy dostal nepodmíněně 3 roky + pokutu, unikl díky Mynářově milosti. Nelze to svést na Miloše Zemana, protože ten po jistou dobu již nezastával plnohodnotně svoji funkci. Svým nedávným vyjádřením o myslivecké "činnosti" Mynáře v oboře Miloš Zeman prokázal, že byl obelhán a nebo lhal vědomě. Doufám, že si bývalý pan ředitel správy Balák uvědomuje, že trest 3 roky + pokuta byl oprávněný a udělená milost byla obrovská lumpárna a to včetně toho, jak bylo udělení milosti zdůvodněno.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě