logo Silvarium tisk

Olomoucký krajský úřad chce prodloužit o dalších pět let platnost výjimky umožňující správcům vodních toků rychlé odstraňování či úpravu bobřích hrází a sídel, kvůli kterým by jinak hrozilo vylití vody z koryta řek a potoků. Díky nařízení z roku 2014 odpadlo zdlouhavé projednávání žádostí o odstranění rizikových hrází chráněných bobrů. Výjimka je každoročně využívána na několika místech Olomouckého kraje, kde bobří hráze ohrožují majetek v okolí vodních toků. ČTK dnes informaci získala z návrhu, který hejtmanství zveřejnilo na úřední desce. Povodí Moravy vyčíslilo roční škody způsobené bobry na několik milionů korun.

„Bobr evropský je rozšířen prakticky na celém území Olomouckého kraje a každoročně jsou na základě povolené výjimky řešeny desítky opatření k odvrácení škod na majetku a zdraví obyvatel," stojí v návrhu krajského úřadu na prodloužení výjimky, jejíž dosavadní platnost skončí v závěru května. Největší škody bobr způsobuje vodohospodářům narušováním ochranných hrází, stavbou zátaras, které vzdouvají vodu a zaplavují okolní pozemky. Další škody mají bobři na svědomí kvůli kácení a ničení zdravých stromů i dalších porostů v okolí vodních toků. Například v roce 2022 Povodí Moravy evidovalo více než 100 bobřích hrází a stovky okousaných stromů.

„V lokalitách, kde bobr svojí činností nezpůsobuje škody na majetku a jeho aktivita neohrožuje zdraví lidí, sledujeme vývoj a do jeho biotopu nezasahujeme. Jeho činnost ale zaznamenáváme i v zastavěných oblastech, kde může ohrozit majetek nebo dokonce zdraví obyvatel. V těchto případech musíme postupovat dle možností dané platnou legislativou, kdy do teritoria bobra můžeme zasahovat například jen ve vymezeném období či na základě výjimek, které stanoví příslušný krajský úřad," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

V Olomouci se bobři volně pohybují v ramenech řeky Moravy i na jejích přítocích. Loni úředníci řešili nežádoucí aktivitu dvou bobřích rodin na říčce Nemilance v okrajové části Olomouce, kde tato zvířata nemají přirozené nepřátele. Zákon chrání bobra i jeho sídlo a odborníci musí před využitím výjimky zvážit všechny okolnosti. "Bobři jsou velmi vnímaví a činorodí. Pokud jim technikou odstraníme hrázku, tak to hned zjistí a rychle si staví novou. Kácí přitom nové stromy i keře, což jsme zaznamenali nejen v případě Nemilanky, kde nám situaci monitoruje jeden z předních odborníků na bobry v Evropě Vlastimil Kostkan," podotkl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Podle Loyky se jedná o potomky bobrů, kteří byli v 90. letech navráceni do Litovelského Pomoraví při záchranné programu zaměřeném na posílení bobří populace v tuzemské přírodě. „Bobři se tak po mnoha letech vrátili do původního domova, ale jejich počty od té doby výrazně narostly, což je jistě důvodem k zamyšlení nad regulací početních stavů na základě výsledků prací odborníků," dodal.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě