JANA MUDROVÁ
Například o novém logu, turistech i kontroverzní výstavbě apartmánových domů
Trutnov/ Na otázky čtenářů odpovídal včera v on–line rozhovoru pro Krkonošský deník šéf Krkonošského národního parku Jan Hřebačka. Z rozhovoru výjimáme:
* Čím jste chtěl být v dětství? Zajímala vás už tenkrát příroda?
Je to asi až s podivem, ale les a příroda mě zajímala opravdu od mala. Neměl jsem jinou připravenou životní variantu.
* Jak dlouho jste zvažoval nabídku na funkci ředitele KRNAPu?
Zda se zúčastním výběrového řízení jsem zvažoval poměrně dlouho protože jsem v té době dostal jinou velmi zajímavou nabídku.
* Máte zajímavé jméno. Znáte jeho původ?
Část rodiny pochází z Moravy. Ale o detaily jsem se nezajímal.
* Pustili jste lidi s koly na Labskou a Luční boudu. Jak to tam teď vypadá?
Situaci monitorujeme. Jen apeluji na ukázněnost cykloturistů. Zatím respektují stanovená pravidla.
* Dnes jsme si přečetli, že Krkonošský národní park má nové logo. Vypadá pěkně. Staré se už vůbec nebude používat? A kdo je původním autorem?
Děkuji za pochvalu, autorkou je ak. malířka Renata Oppeltová. Staré bude dožívat. Ale jsme přesvědčení že jsme dodrželi tradici starého loga a tyto mohou zatím žít spolu. V nových materiálech se bude objevovat již pouze nové logo.
* Jak se letos chovají borůvkáři? Už jste rozdali nějaké pokuty a děláte na ně zátahy?
Problém je podobný jako loni. Podnikáme kroky, abychom omezili poškozování přírody. Pokuty už padly, spolupracujeme s policií.
* Jak se vám líbí chystaná výstavba nové lanovky na Sněžku?
Respektuji dohodu která se tvořila téměř 10 let.
* Máte nějaké páky na to, abyste zastavili zběsilou výstavbu apartmánových domů?
Opravdu se snažíme ale bez toho aby si daný problém uvědomily města a obce mnoho nezmůžeme. Veřejnost potřebujeme mít na naší straně.
* To, že chce Sovová prodat Luční je pravda nebo drb? Amá KRNAP zájem o koupi tohoto kolosu?
Správa Krnapu má zájem o koupi Luční boudy. Vše je odvislé od dohody vlastníka a Ministerstva životního prostředí. O finančních prostředcích Správa v tomto případě nerozhoduje.
* Usilujete opravdu v KRNAPU o koupi Labské boudy a pak o jejím zbourání? Nebude demolice zatěžující pro horskou přírodu?
Ano zájmem Správy Krnapu je koupit a následně provést demolici Labské boudy tak aby nebyla poškozena příroda.
* Kteří turisté se chovají v parku líp -Češi nebo Poláci? Slyšela jsem, že se na polské turisty hodně nadává.
Z našeho pohledu není rozdíl zda je turista z Čech nebo Polska. Vsoučasnosti nejvíc sběračů borůvek je sice z Polska ale to není běžná turistická klientela.
* Co vlastně dělají terénní pracovníci, o kterých se často píše?
Veškeré vybavení terénu -lavičky, cedule směrovky, informační panely navíc opravují a udržují turistické cesty atd. Jejich hlavní náplň je kontrola terénu a kontakt s návštěvníky - rady, informace atd.
* Víte, že na Sněžce se v sobotu uskuteční módní přehlídka v oblecích, které jsou vytvořeny recyklací z odpadů nasbíraných v Krkonoších? Co říkáte tomu, jak se návštěvníci chovají v přírodě? Je to horší než dřív nebo naopak?
O módní přehlídce nevím, ale to asi není podstatné. Co se týká chování lidí v přírodě, nemyslím si že by to bylo výrazně horší než v minulosti. Spíše naopak. Existuje již velmi velká skupina lidí vědoma si významu přírodních hodnot Krkonoš.
* Co říkáte tomu, že akce na území národního parku, například sportovní, musí povolovat vláda. Nestačilo by, aby to bylo na rozhodnutí Správy KRNAP?
Zákon o ochraně přírody a krajiny jasně vymezuje kompetence. Vtomto případě ji má vláda. Nastole je již novela, která má tuto situaci zvrátit.
* KRNAP udělal v poslední době několik změn - nové informační cedule, teď logo, chystáte v letošním roce ještě něco dalšího?
Ano, chystáme další změny. Doufám že budou k lepšímu. Snažím se Správu více otevřít lidem zvenčí. Jednotlivosti si nechám pro sebe, ale doufám že budete mile překvapena...
* Při své práci se jistě potkáváte s politiky. Jaká je s nimi domluva?
Nemám problém se domluvit s kýmkoliv.
* Dobrý den, určitě jste velice pracovně zatížený, najdete si čas na odpočinek a koníčky?
Časově je to náročné ale jistě si na koníčky čas najdu. Moc děkuji za otázku... :-)
* V jakém stádiu je projekt s terminálem, lanovkami a sjezdovkami u Labské přehrady? Jste ochotni udělat kompromis?
V současnosti mnou ustanovená expertní skupina hledá Vámi citovaný kompromis. O detailech nelze v této fázi hovořit.
Monitoring médií
- pátek 30. leden 2026
- O šéfa státních lesů se uchází čtyři kandidáti, favoritem je Vojáček (seznamzpravy.cz)
- O místo generálního ředitele státních Lesů ČR se ucházejí čtyři lidé (ČTK)
- Stát rozdává pokuty za nezalesněné mýtiny (ct24.cz)
- Červotoč borkový, Microbregma emarginatum (Duftschmid, 1825) (e-los.cz)
- Otevírají se nominace na Cenu Josefa Vavrouška. Jubilejní 30. ročník ocení osobnosti životního prostředí (TZ Nadace Partnerství)
- Vědci zkoumají bílý buk z Moravského krasu, který bez fotosyntézy žije asi 30 let (ČTK)
- čtvrtek 29. leden 2026
- Výběr nového šéfa státních lesů má favorita. Bývalého ředitele Vojáčka (Hospodářské noviny)
- Stanovisko LOS pro Žádosti o dotaci ze SP SZP 2023-2027 (e-los.cz)
- Zpravodaj ochrany lesa Supplementum 2025 (e-los.cz)
- Frýdlantské městské lesy: „Co se děje v lesním tichu“ (mesto-frydlant.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, VčeraA Horní Rakousy cenově ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 4 dnyZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 5 dnyJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA Sasíci - to už jsou takový maskovaný češi. :lol ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA obdobně jehličí v Grafenrídu ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemAle skutečně zajímavý jsou ceny hlavně v borovici a buku - nejsou to ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemSajlerhauzen - Dolní Franky - dub se drží, ceny lehce výše. -
Ministr zemědělství odvolal generálního ředitele Lesů ČR. Důvodem je vyšší nárůst cen dříví než v okolních zemích
, Před 1 týdnem" Dopad na trh se dřevem má podle Svobody vysoký podíl lesů v majetku státu ...













