logo Silvarium tisk
Název: Opatření vlády ke kalamitě v českých lesích
Zdroj: Radiožurnál
Datum: 22.01.2007
Relace: Otázka dne

Moderátor
Největší kalamita v českých lesích za několik let, to jsou následky vichřice posledních dní. Vítr si rozhodně nevybíral, poškodil všechny druhy lesů. Co se bude dít dál, přesněji řečeno, co se může dít dál, pokud jde o vládu České republiky. Má něco v rukou nebo nemá? Zeptáme se v Otázce dne slíbeného ministra zemědělství vlády České republiky Petra Gandaloviče. Dobré ráno, pane ministře.

Host (Petr Gandalovič):
Dobré ráno.

Moderátor
Ta situace se asi stále ještě vyvíjí. Jaké jsou ty poslední informace ohledně stavu našich lesů?

Host (Petr Gandalovič):
Tak teď je to tak 4,5 milionů kubíků dřeva, což znamená asi 70 procent roční těžby podniku České lesy. Nelze zapomínat také na to, že jsou zde soukromí vlastníci lesů, města a obce, kteří mají také škody, ale tam se odhadují ty škody trošku nižší, protože Lesy České republiky mají své majetky právě tam v těch oblastech, kde ta vichřice útočila nejvíce.

Moderátor
Co bude vláda dělat dál a co dělat může?

Host (Petr Gandalovič):
Tak vláda rozhodně posoudí celou tu situaci a posoudí to, zda je to na vyhlášení krizového stavu podle zákona. Zákon o krizovém řízení v podstatě umožňuje vyhlásit vládě stav nouze a to by potom, jako jsme to znali už z povodní, znamenalo určité, řekněme, větší práva, větší možnosti státní správy při řešení této krize. Je také možné, že tu situaci vyhodnotíme pouze tak, že ten stav krize si vlastně stanoví lesy samy a bude to jenom ve vztahu k zákonu o veřejných zakázkách. Tam samozřejmě jde především o možnost zadávání těch lesnických prací ve zrychleném řízení způsobem, který nebude komplikován těmi veřejnými soutěžemi, různými odvoláváními a podobně.

Moderátor
To znamená, že pokud se Lesy samy rozhodnou, že to je krizový stav, tak to má jiný dopad s tím, že budou rychleji vybrány firmy, které budou v lese uklízet, lidově řečeno.

Host (Petr Gandalovič):
Já bych chtěl zdůraznit, že to, že budou rychleji vybrány, znamená, že to je jenom efektivnější způsob, nikoliv nějaký jaksi způsob netransparentní nebo věci, které by byly nějak předem pod stolem dohodnuté. V Lesích České republiky se v poslední době děla řada věcí, je kolem toho mnoho napětí a já bych nerad, aby tato krize ještě další napětí přinesla. Naopak doufám, že teď si všichni uvědomí, že je potřeba táhnout za jeden provaz.

Moderátor
Bude to řešení teď případně tedy přijaté, to znamená ten rychlý výběr nějaké firmy, řešením pouze dočasným nebo se to vezme jako vyřešení právě té dost napjaté situace v Lesích České republiky, o které jste mluvil?

Host (Petr Gandalovič):
Rozhodně toto řešení musí mít jenom souvislost s kalamitou. Řešení dlouhodobé, řekněme pětileté, budeme samozřejmě vedle toho připravovat a konzultovat se všemi zainteresovanými subjekty, ale v současné době teď musíme nejprve vytěžit kalamitu tak, abychom zabránili rozšíření kůrovce.

Moderátor
Lesy České republiky jsou státním podnikem, mají tedy od vás nějaký jasný příkaz, jak se teď mají zachovat ohledně výběru firem, ohledně úklidu v lesích?

Host (Petr Gandalovič):
Tak my s panem ředitelem konzultujeme tu situaci dennodenně, takže se dá říct, že je to v podstatě jaksi spíše krizové řízení, takže o všech krocích Lesů České republiky vedení Lesů konzultuje s ministerstvem.

Moderátor
Pojďme ještě na chvíli na tu vládní úroveň. Mluvil jste o možnosti i vyhlášení toho vládního řekněme krizového stavu. Vy toto vládě budete navrhovat?

Host (Petr Gandalovič):
Já to vyhodnotím právě během teď dneška a zítřka, kdy se finalizuje ten materiál do vlády. Bude to otázka řekněme právního posouzení, otázka posouzení těch variant z hlediska možnosti zadávání veřejných zakázek, ale i samozřejmě z rozsahu těch škod.

Moderátor
Kdy se rozhodnete? Kdy se od vás dozvíme - ano, budu navrhovat vyhlášení krizového stavu?

Host (Petr Gandalovič):
Tak to bude buď dnes, nebo zítra.

Moderátor
Počítá vláda nebo váš návrh s tím, že by se uvolnily nějaké mimořádné peníze na likvidaci této kalamity?

Host (Petr Gandalovič):
Zatím ty naše předpoklady jsou takové, že by to Lesy měly zvládnout samy. Jedná se samozřejmě o určitou ztrátu, protože oproti normální těžbě kalamita je náročnější na těžbu a samozřejmě také méně výnosná z hlediska potom zpeněžení toho dřeva. Ale na druhé straně nemělo by to vést k potřebě nějaké větší finanční dotace pro Lesy České republiky.

Moderátor
Pane ministře, děkuji za rozhovor, na shledanou.

Host (Petr Gandalovič):
Děkuju, na shledanou.

Moderátor
O likvidaci kalamity v lesích ministr zemědělství Petr Gandalovič v Otázce dne.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě