logo Silvarium tisk

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) uspořádala na okraj konference OSN o změně klimatu COP28 akci, jejímž cílem bylo přesvědčit mladé lidi, aby podporovali fosilní paliva. Právě budoucnost fosilních paliv výrazně rozdělila účastníky tohoto summitu, uvedla agentura Reuters.

Akce nazvaná Speciální den - OPEC a mládež zahrnovala prezentaci v pavilonu ropného kartelu v místě konání summitu. Pak následoval „pokec u táboráku". Akce se zúčastnila zhruba desítka mladých lidí, někteří byli aktivisté vystupující proti fosilním palivům.

Představitelé OPEC, kteří na akci pracovali, měli jednoduchý vzkaz - rychlý růst populace znamená, že poptávka po ropě se bude nadále zvyšovat, zatímco obnovitelná energie je drahá a má určitá omezení. Generální tajemník OPEC Haísám Ghais požádal publikum, aby si představilo, že do roku 2030 se populace zvýší asi o 50 Londýnů. Hlavní město Británie má zhruba devět milionů obyvatel.

Jeden ze zástupců OPEC upozornil na důležitost fosilních paliv například v medicíně. Zeptal se skupiny, zda by někoho, koho je třeba odvézt sanitkou, zajímalo, zda palivo, které sanitka používá, je udržitelné.

V pavilonu OPEC byly také vystaveny předměty každodenní potřeby, které byly vyrobeny z ropných produktů nebo které tyto produkty v nějaké míře využívají, jako například fotbalový míč nebo miniaturní školní autobus.

OPEC se staví proti návrhu, aby konečná dohoda COP28 požadovala postupné ukončení využívání fosilních paliv, která jsou považována za hlavní zdroj emisí skleníkových plynů. Na začátku týdne OPEC učinil vzácný zásah do rozhovorů o klimatu, když vyzval své členy a spojence, aby v konečné dohodě summitu odmítli vyjádření o fosilních palivech.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě