logo Silvarium tisk

Ornitologové pozorovali v posledních dnech na Záhlinických rybnících na Kroměřížsku kulíky bledé. Šlo o dva samce ve svatebním šatě, ve kterém jsou v tuzemsku k vidění zcela výjimečně. Touto dobou již bývají na svém hnízdišti v arktické tundře na severu Evropy, sdělil dnes ČTK ornitolog Jiří Šafránek.

Na podzim podle něj kulíci bledí táhnou přes západní Evropu na zimoviště do západní až tropické Afriky a ojediněle se objevují i ve střední Evropě. Na Záhlinických rybnících se v minulých dnech objevily i další ptačí rarity. „Pozorovatelé ptáků zde objevili i kulíka písečného, pisilu čáponohou, chřástala malého, kvakoše nočního, bukače velkého, kormorána malého, labuť zpěvnou a bernešku velkou,“ uvedl Šafránek.

Záhlinické rybníky jsou podle odborníků nejvýznamnější ornitologickou lokalitou na střední Moravě. Pozorovali tam 260 druhů ptáků. „Většina z nich se zde zastavuje v době tahu, ale řada velmi vzácných a chráněných druhů na těchto rybnících i hnízdí,“ doplnil Šafránek. Soustava rybníků se nachází u Záhlinic, místní části Hulína na Kroměřížsku.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě