logo Silvarium tisk

Ornitologové vyvrátili, že by lidé v lipenské zátoce u Frymburku na Českokrumlovsku mohli vyfotit tetřívka. Jeho snímek z dané lokality se objevil na sociální síti. Podle ornitologů však jde o podvrh, tetřívek na fotce byl vycpaný. Frymburský místostarosta Antonín Labaj, který na případ upozornil, se domnívá, že jde o ovlivnění veřejného mínění kvůli plánované developerské výstavbě v oblasti. Řekl to dnes ČTK.

"Dozvěděl jsem se, že žena, která údajného tetřívka vyfotila, sama vlastní v lokalitě rekreační objekt. A zřejmě nechtěla, aby se zde v budoucnosti stavělo, proto použila tuto taktiku," uvedl Labaj.

Jihočeský ornitologický klub, který fotografii prozkoumal, uvedl, že nic nevypovídá o možném výskytu tetřívka v lokalitě. Rozboru se věnovali i muzejní zoologové. "Docházíme k závěru, že na fotografiích není živý exemplář. Ačkoliv Jihočeský ornitologický klub považuje záměr výstavby v Kovářově za krajně problematický, je znepokojen situací, která nastala zveřejněním falešného fotografického dokladu," stojí v prohlášení Jihočeského ornitologického klubu.

V okolí lipenské přehrady v posledních letech vzniká řada developerských projektů. Většinou jde o komplexy s rekreačními domky. Někteří místní obyvatelé i aktivisté projekty kritizují. Poukazují například na možné poškození krajiny a zhoršení kvality vody v přehradě. "Nejsme z toho také nadšeni, ale musíme respektovat pravidla. Obec má často svázané ruce, protože před 30 lety bylo rozhodnuto, že část okolí lipenské přehrady bude určeno k zástavbě. Nikdo nechce bránit ekologům, aby proti tomu bojovali, ale musí být ten boj férový," řekl Labaj.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě