logo Silvarium tisk

Ostrava dala ošetřit další kaštany proti listožravému hmyzu klíněnce jírovcové. Specializovaná firma aplikuje s pomocí injektáží účinné látky proti tomuto hmyzímu škůdci u 2079 jírovců maďalů. Náklady přesáhnou 2,8 milionu korun bez DPH. Práce potrvají do srpna. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Poprvé odborníci stromy ve městě ošetřili tímto způsobem v roce 2017. „Nezávislé hodnocení o rok později prokázalo, že použitá technologie byla pro kaštany v našem městě účinná. U ošetřených stromů nezačaly předčasně opadávat a hnědnout listy, jako se to stalo u neošetřených stromů, neprosychaly jim koruny," uvedla mluvčí.

Město proto metodu využilo i v letech 2018, 2021 a 2022. „Housenky klíněnky jírovcové požírají listy, které pak předčasně hnědnou, usychají a opadávají. Stromy tak slábnou a neplní své funkce ve městě. V Ostravě jsou jírovce v populaci vzrostlých stromů zastoupeny ve významném počtu, najdeme je v parcích, ulicích i na sídlištích. Jejich ochrana proti škůdcům je proto velmi důležitá. Zahájení prací bylo plánováno s ohledem na ochranu hmyzích opylovačů na dobu po odkvetení jírovců," uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Při takzvané endoterapii je do kmenů stromů za pomocí speciálních tlakových zařízení aplikován koncentrát účinné látky, insekticidu. Látku pak strom rozvede prostřednictvím transportních pletiv do všech jeho částí, včetně listů. Přítomnost insekticidních látek v listoví způsobuje minimální životnost škodlivých housenek a napomáhá ke snižování populace klíněnky. „Dosavadní výsledky injektážemi ošetřených stromů jsou nadmíru uspokojivé, což je zřejmé zejména koncem léta, kdy máme jírovce ve městě stálezelené a plně olistěné,“ doplnil Boháč.

Nejvíc stromů bude letos ošetřeno v Moravské Ostravě a Přívozu, bude jich téměř 600. Stovky stromů budou proti klíněnce chráněny i ve Slezské Ostravě či městských částech Jih a Poruba. Od roku 2017 až do poslední injektáže v roce 2022 bylo ve městě ošetřeno více než 3300 jírovců. Město předpokládá, že interval mezi jednotlivými injektážemi nyní prodlouží na tři až pět let.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě