logo Silvarium tisk

Kvalita ovzduší v České republice byla loni dobrá, koncentrace většiny znečišťujících opět klesly a dostaly se na nejnižší hodnoty za uplynulé desetileté období. Poprvé za dobu měření nebyl překročen žádný imisní limit pro jemné prachové částice PM10 a PM2,5 a nebyly překročeny ani imisní limity pro oxid dusičitý (NO2), oxid siřičitý (SO2) a oxid uhelnatý (CO). Napomohly tomu mimo jiné příznivé meteorologické a rozptylové podmínky. Vyplývá to z předběžného hodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

„K relativně dobré kvalitě ovzduší v ČR, vyjma přízemního ozonu (O3), v roce 2023 přispěly zejména výrazně nižší koncentrace látek znečišťujících ovzduší během zimního období, kdy z hlediska kvality ovzduší převažovaly příznivé meteorologické a rozptylové podmínky," uvedli meteorologové. Kvůli energetické krizi podle nich sice část domácností více spalovala pevná paliva, jejich negativní dopad na ovzduší ale mírnilo pokračování opatření, která mají kvalitu ovzduší zlepšit a mezi která patří například výměna kotlů v domácnostech nebo jejich přechod k alternativnímu způsobu vytápění třeba prostřednictvím tepelných čerpadel.

Překročení imisního limitu přízemního ozonu loni zaznamenalo podle ČHMÚ šest procent stanic. Jeho koncentrace jsou ale závislé na meteorologických podmínkách zejména teplého období roku, a například během mimořádně teplého a velmi suchého září byly proto nadprůměrné.

Naproti tomu imisní limit pro roční průměrnou koncentraci NO2 nebyl překročen počtvrté za sebou na žádné stanici v ČR a rovněž u SO2 a CO nikde nepadl. U suspendovaných částic PM10 nebyl 24hodinový imisní limit překročen na žádné stanici s automatizovaným měřicím programem poprvé od 90. let minulého století a v případě částic PM2,5 se tak stalo poprvé od zavedení tohoto limitu v roce 2005, který byl navíc v roce 2020 zpřísněn, doplnili meteorologové.

Smogové situace byly loni podle nich kvůli vysoký koncentracím PM10 tři a dohromady trvaly 105 hodin. Kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu platila 16 hodin jedna smogová situace.

Podle meteorologů byly loni v Česku v porovnání s průměrem let 2013 až 2022 výrazně lepší rozptylové podmínky. Mírně horší byly jen ve 22 dnech a nepříznivé ve třech dnech. Nejvíce dobrých rozptylových podmínek bylo v květnu, červnu, červenci a listopadu a nejméně jich bylo v únoru. Nepříznivé rozptylové podmínky byly zaznamenány jen v lednu a únoru, dodal ČHMÚ.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě