logo Silvarium tisk

Podtitulek: Vznikla nová pracovní skupina, jejímž cílem je podat ruku Železnorudsku
Autor: MILAN KILIÁN
Rubrika: Klatovsko

Železná Ruda/ První jednání má za sebou nově jmenovaná pracovní skupina k rozvoji Železnorudska. Vznik týmu iniciovala Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava z důvodu podpory návštěvnosti rozvoje Železné Rudy a jejího okolí jako příjemného horského letoviska.

"Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti jde o to, aby se v regionu parku zkvalitňoval život místních lidí, aby si lidé uvědomili, že v chráněné oblasti je výhodné žít. Chráněné území je totiž marketingová výhoda pro místní podnikatele. Chceme také pomoci zkvalitnit venkovskou turistiku a pravidelně se scházet s místními podnikateli, aby přesně věděli, co je v chráněné oblasti možné dělat a co tu možné není," zdůraznil ředitel Správy NP a CHKO Šumava František Krejčí. "Pro nás je prioritní, aby ze strany parku konečně vznikla faktická podpora obcí a jejich aktivit včetně ekologicky přijatelných podnikatelských záměrů," řekl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Železnorudsko leží sice na okraji národního parku, ale je v něm několik přírodních památek, přírodní i národní přírodní rezervace. Přes Železnou Rudu ročně projede množství lidí, které takřka odpovídá roční návštěvě národního parku. "Sama Železná Ruda prodělala v minulých letech poněkud chaotický vývoj a posílení ekologické turistiky jí může pomoci najít potřebnou stabilitu. Setkání samosprávy města a správy parku přineslo několik konkrétních témat: město považuje za důležitou přístupovou cestu k tzv. Juránkově chatě na hřebenu Jezerní hory, obnovu tzv. lávkové cesty ve stěně nad Čertovým jezerem nebo kvalitní zimní údržbu silnic v horských oblastech Železnorudska," uvedl mluvčí šumavského parku Radovan Holub.

Správa parku podle něj připravuje k realizaci projekt výstavby sofistikovaného zázemí pro turisty a terénní službu NP a CHKO Šumava na Černém jezeře v místě zdevastované pohraniční roty. Vlastníkem objektu je Správa NP a CHKOŠ a je v jejím zájmu současný objekt odstranit a nahradit jej novým stylovým objektem s informačním střediskem, jednoduchým občerstvením a sociálním zázemím pro návštěvníky. "Toto by mělo být řešeno ve vztahu k novému pojetí parkoviště na Špičáckém sedle, o čemž Správa NP a CHKO Šumava bude jednat se soukromým vlastníkem. Při tomto společném jednání byla také konzultována možná společná příprava na vstup do Schengenského prostoru," dodal Holub.
Po tomto jednání budou podle Holuba následovat další, k nimž již budou přizváni také místní podnikatelé.

Zástupci města Železná Ruda se zajímali i o osud Bike Parku na Špičáku, o prodloužení lyžařského areálu Pancíř až k železniční stanici Brčálník, o územní plán Alžbětína s plánovaným přírodním golfovým hřištěm a o provozování zelených autobusových linek v letní i zimní sezoně. Správa parku hodlá nabídnout obcím nové a vůči přírodě citlivé aktivity pro návštěvníky Šumavy. Chce přehodnotit stávající cestní síť v rámci celého parku a CHKOŠ. Nové cesty či trasy by se staly součástí nového Plánu péče. To například umožní návštěvu cenných území parku s průvodci.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě