logo Silvarium tisk
Datum: 05.10.2007
Autor: (et)
Rubrika: Kraj Plzeňský

Šumava - Moderní farmy, které budou čisté a upravené. Ve stavení bude žít zemědělec s rodinou, několik pokojů bude pronajímat hostům na dovolené. Na loukách v okolí se budou pást krávy a kozy. Z jejich mléka bude farmář vyrábět sýry. Takhle nějak by to mohlo za pár let vypadat na některých místech Šumavy, pokud se naplní představy správců oblasti.

Nyní louky v národním parku zarůstají plevelem. Nikdo se o ně nestará. Správci to chtějí změnit. V méně chráněných územích chtějí postavit farmy pro zemědělce.

Projekt je však zatím v plenkách. "Musíme všechno propočítat," říká ředitel parku František Krejčí. Nejde jen peníze na vybudování farem, ale i o to, zda je vůbec reálné, aby farmy, ležící v nadmořské výšce více než 800 metrů, byly schopné si na sebe vydělat.

Podle Krejčího by mohlo na Šumavě vzniknout zhruba pět farem. Podobným způsobem za podpory státních peněz vyrůstají v zahraničí. "Zemědělství je v tuto chvíli všude dotováno. My bychom dali dotaci v podobě stavby," konstatuje František Krejčí.

"Místní lidé nemají peníze na to, aby takovou farmu postavili, vybavili, nakoupili stroje. To by udělal park za státní peníze. Lidé by pak na nich hospodařili," říká starosta Modravy Antonín Schubert. "Národní park se zatím stará jen o lesy. Stejným způsobem by měl pečovat o území bez lesů," dodává Schubert.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě