logo Silvarium tisk
Název: Park v seznamu UNESCO má být návnadou pro turisty
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 06.08.2007
Rubrika: Severní Čechy

Severní Čechy - Vedení Ústeckého kraje chce zapsat Národní park České Švýcarsko na seznam přírodního dědictví UNESCO. Pro nejmladší park v zemi by to podle radních znamenalo značné výhody, vedení parku je ale v hodnocení eventuálního zápisu opatrnější.
    "Byl by to první park v Česku, který by se dostal na seznam UNESCO. Dostal by nálepku jedinečnosti, jakýsi vzkaz pro turisty: přijďte k nám," říká náměstek hejtmana Radek Vonka. A turisté přivezou peníze a další investory, kteří budou podle Vonky region rozvíjet.
    Už nyní jsou sice penziony a ubytovny v okolí skal během sezony plné návštěvníků, podle Vonky zde ale chybí pořádný hotel. "Američané nebo Japonci obvykle nechtějí žádný takzvaný zimmer frei, vyhledávají minimálně čtyřhvězdičkové hotely. Takový by mohl vyrůst někde poblíž parku, což by regionu výrazně prospělo," vypráví Vonka.
    Národní park České Švýcarsko byl založen v roce 2000 z chráněné krajinné oblasti jako nejmladší a nejmenší z českých parků. S tím vznikla nová pravidla a omezení pro turisty, kteří se v parku museli pohybovat jen ve vymezených lokalitách. "Například já jsem tady dřív chodil na ryby, což už nyní nemůžu," říká Vonka. Vedení kraje si proto nechalo udělat studii, která posoudila, jak se zápis na seznam UNESCO dotkne provozu parku. "Další omezení, než která tu už jsou, to znamenat nebude," dodává Vonka.
Pokračování na straně D2

Národní park jako návnada
Pokračování ze strany D1

Vedení parku ale takové nadšení krajských radních nesdílí. Striktně se zapsání na seznam světového přírodního dědictví nebrání, ale v hodnocení dopadu takového kroku na celou oblast je opatrnější.
    "My se domníváme, že jistá rizika tu jsou. Obáváme se nekontrolovatelného přílivu turistů. I kdyby byli slušní, mohli by v obrovském počtu rušit vzácné živočichy," uvažuje ředitel parku Zdeněk Patzelt. Poukazuje na to, že seznam přírodního dědictví nevznikl jako marketingová značka, ale jako ochrana vzácného území, které je třeba zachovat. Před zápisem na seznam UNESCA musí být podle Patzelta splněny určité podmínky.
    "Nejprve je nutné například zvýšit zdroj peněz pro správu parku. My bychom museli vydávat cizojazyčné tiskopisy pro turisty, aby věděli, jak se na našem území chovat a kam mohou chodit. Museli bychom zařídit informační systém, častěji udržovat cesty, přibrat další strážce, a tak dále. Není to jednoduché, jak si někdo myslí," upozorňuje Patzelt.
Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko usiluje o zápis již dva roky. Sdružuje obce v okolí, představitele vlády, kraje a organizace turistů. V jejím čele stojí například bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek, současný šéf resortu zemědělství Petr Gandalovič či drážďanský konzul, o stejnou věc se totiž snaží i zástupci Saska. Zatím ještě není jasné, zda se bude o zapsání do UNESCO ucházet celý park Českosaské Švýcarsko, nebo obě části zvlášť. Jisté ale je, že to hned tak nebude. Parků na seznamu je ve střední Evropě jen velmi málo, v Česku dokonce žádný.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě