logo Silvarium tisk
Název: Plavení dřeva, to je opak blokád na hranicích
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 22.05.2007
Autor: ANTONÍN PELÍŠEK
Rubrika: Jižní Čechy

Jelení Vrchy - Lesník a organizátor ukázek plavení dřeva po Schwarzenberském kanálu Hynek Hladík je na začátku 9. sezony této atrakce. Od prvních akcí se hodně změnilo. Z historických ukázek se stala kulturní a společenská záležitost, která k sobě přiblížila Čechy a Rakušany. Vždyť kanál vede po jejich společné hranici.
    V sobotu zahájili nadšenci z folklorního sdružení Libín-S a Sunnseitn první letošní plavení dřeva v Jeleních Vrších na Prachaticku.

* Jak vypadalo zahájení sezony?

    Odhaduji, že přišlo na tisíc lidí. Pěších i cyklistů. Samotné plavení doplňují programy Jihočeského folklorního sdružení, které zase spolupracuje s podobnými spolky v Rakousku.

* Zvyšujete tedy důraz na kulturní setkávání národů na hranici?

    Je to opak hraničních blokád kvůli Temelínu, které probouzejí spíše nepřátelství. K plavení dřeva se hlásí další rakouské folklorní spolky. Přesto chceme v historii kolem kanálu pokračovat, letos připravujeme novou ukázku pálení dřevěného uhlí v milíři. Pokud seženeme peníze, předvedeme ji v první polovině srpna.

* Jak hodnotíte projekt splavování dřeva po osmi letech?

    Určitě je úspěšný a čekáme další rozvoj. Máme naději na podporu z ministerstva kultury, v sobotu si přijel akci prohlédnout náměstek ministra František Mikeš. Ne jako úředník, ale na kole, neoficiálně.

* Jak se projevil na trase kanálu lednový orkán Kyrill?

    Sobotní akce byla naprosto bez problému. Tím neříkám, že na území lesní správy na Plešném škody nejsou. Velké polomy zasáhly hlavně oblast Svatého Tomáše. Tam není možný přístup pro turisty, už vloni jsme tam akci kolem plavení dřeva museli odložit.

* Samotný kanál tedy polomy nepoškodily?

    V úseku, který jsem viděl, určitě ne. Mám na mysli Jelení Vrchy.

* Budete pokračovat v rekonstrukci kanálu?

    To je věcí vlastníků, což jsou Lesy České republiky. Správa národního parku má zpracovaný projekt obnovy mezi Huťským potokem a státní hranicí, ale je to záležitost financí a nevím, jak je vše daleko. Oprava kanálu totiž stojí minimálně dva miliony korun na kilometr. Mohu říct jen za státní lesy, že určitě letos nové splavnění v plánu nemáme.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě