logo Silvarium tisk

S kácením přestárlých a počasím poškozených stromů začne ve svých městských lesích v únoru a březnu město Plzeň. Těžba se dotkne městských lesů v okolí plzeňských částí Valcha a Nová Hospoda a dále v porostech u Ejpovic, Chotěšova a Kokotských rybníků. Správci městských lesů vyzývají obyvatele k opatrnosti a prosí je, aby dbali pokynů lesníků a nevstupovali do míst, kde se těží. ČTK to dnes řekl náměstek primátora pro životní prostředí Aleš Tolar (STAN).

Velké škody způsobil těžký sníh v prosinci minulého roku. Lámal a vyvracel mladé borovice v lesních komplexech Čilina u Ejpovic a Dubovec u Chotěšova. Celková plocha zničených mlazin, které se budou muset obnovit, činí bezmála tři hektary. „Obnova bude spočívat ve vyřezání polámaných a jinak poškozených stromů, které budou následně zpracované do štěpky. Na vzniklých holinách budou již v průběhu letošního jara vysázené takzvané meliorační a zpevňující dřeviny, jako jsou jedle bělokorá, douglaska tisolistá nebo buk lesní," popsal Tolar.

Další škody napáchal v prosinci silný vítr, který vyvracel stromy, zejména smrky, lámal jejich kmeny i koruny. Nejvíce zasažen byl lesní komplex Kokotsko na Rokycansku. „Hlavní příčinou větší míry poškození v této lokalitě je snížená stabilita porostů kvůli kůrovcové kalamitě. Vzhledem k rozptýlení jednotlivých zlomů a vývratů nebude možné využít harvestorové technologie a stromy zpracují lesníci s motorovými pilami a přepraví je menší kolové traktory," uvedl Richard Havelka, který má v městské organizaci Správa veřejného statku města Plzně na starosti péči o městské lesy, zeleň a vodní hospodářství.

Správci městských lesů také zahájit takzvané obnovní těžby zaměřené na chřadnoucí přestárlé borové porosty, ve kterých masivně odumírají jednotlivé stromy. Těžby jsou naplánované v okolí Valchy a Nové Hospody a lesníci je budou provádět co nejšetrněji, aby nepoškodili okolní porosty.

Plochy po těžebních zásazích poté lesníci uklidí a prostor zalesní. „Z důvodu zvýšení odolnosti na případnou klimatickou změnu bude nutné doplnit druhy lesních dřevin, které se v těchto místech nevyskytují, nebo vyskytují v malém množství. Výsledkem by měl být les smíšený, pestrý a zároveň věkově rozrůzněný. Takový les je následně odolný vůči škůdcům a klimatickým vlivům," doplnil Milan Sekáč z oddělení městských lesů. Vytěžit by se mělo přibližně 4500 metrů krychlových převážně borového dřeva.

Většinu pokáceného dřeva město odprodá dřevozpracovatelským firmám za nejvyšší nabízené ceny. Dříví ve vyšší kvalitě poslouží jako stavební řezivo, dřevo nižší kvality se využije na výrobu dřevotřískových desek, papíru, případně také jako palivo.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě