logo Silvarium tisk
Název: Počet jehličnanů se záměrně snižuje, smrky nejsou tak odolné a napadají je kůrovci
Zdroj: Havířovský deník
Datum: 31.07.2007
Autor: BÁRA KELNEROVÁ
Rubrika: havířovsko


Havířov/Lesní správa dlouhodobě usiluje o snížení počtu jehličnanů, především smrků v příměstských lesích. Lesní správa Ostrava mapovala k roku 1998 osmadvacet procent těchto stromů. V současné době je zpracováván nový lesní hospodářský plán a jeho součástí bude i zjištění aktuálních údajů. "Vzhledem k tomu, že od posledního mapování situace bylo použito při nové výsadbě jen 18 procent jehličnanů, lze předpokládat, že zastoupení těchto dřevin dále klesá," řekl lesní správce Karel Křemen. Každý živočišný a rostlinný druh vyžaduje určité prostředí. Smrku svědčí vyšší vlhkost a pro dobrý růst vyšší nadmořská výška než je v okolní oblasti. V nižších polohách se lépe daří kromě listnáčů borovicím, modřínům nebo také jedlím. "Naším cílem není zlikvidovat jehličnany, ale používat při nové výsadbě takové dřeviny, které odpovídají stanovištním podmínkám. Tím bude v budoucnu dosaženo vysoké druhové rozmanitosti lesních porostů v oblasti ostravsko- karvinské aglomerace," dodal Křemen. Letos byly mimořádně zasaženy porosty v zimě, kdy silná vichřice lámala, co jí do cesty přišlo. "Následky zimní kalamity se nám podařilo odstranit do konce měsíce května. Samozřejmě se stává a je běžné, že při jakýchkoliv krátkodobých nárazech větru dochází k vyvrácení nebo zlomení. Tyto polomy se průběžně odstraňují. Právě smrky jsou méně odolné vůči vichrům," dodal správce. To, že v současné době zastoupení jehličnanů klesá a je na takové úrovni, je nutno přičíst také tomu, že již od počátku šedesátých let dvacátého století bylo započato s přeměnou smrkových monokultur na lesy smíšené a to z důvodu intenzivního poškozování porostů emisemi. Lesníci se rovněž potýkají s problémem hubení škůdců, kterým letošní léto obzvlášť vyhovuje. "Kůrovec patří mezi živočichy, kteří pro svůj vývoj potřebují určitou teplotu. Letošní dosavadní počasí je pro ně velmi příznivé a je nutné provádět jeho likvidaci se zvýšeným úsilím, což znamená, že je zapotřebí počítat s vyššími náklady. Kůrovci žijí jak na jehličnanech, tak na listnáčích. Jejich škodlivá činnost v lesním hospodářství je ale hlavně na smrku," vysvětlil Karel Křemen.

BÁRA KELNEROVÁDiskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě