Název: Počet požárů se znásobil, u Vejprt hořelo už druhý den
Zdroj: Idnes
Datum: 15.04.2007
Autor: klu, Artur Janoušek, iDNES.cz, MF DNES
Rubrika: Černá kronika
Počet požárů se s příchodem teplého a suchého počasí ztrojnásobil. Včera jich hasiči likvidovali 174, což je letošní rekord. Hoří hlavně tráva a lesy. Asi největší lesní požár od soboty zuřil u Vejprt na Chomutovsku, už se ale nerozšiřuje.
"Během soboty hasiči likvidovali 174 požárů, což je nejvíce v letošním roce a více než trojnásobek proti dlouhodobému průměru," sdělil iDNES.cz mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček.
Přitom za celý týden od neděle 8. do soboty 14. dubna zasahovali u celkem 815 požárů, tedy dvojnásobku proti normálu.
"Požáry nyní vznikají zejména v přírodním prostředí - hoří tráva, lesní porosty a lesní hrabanka, keře a podobně," upřesnil Kopáček.
U Vejprt vypomáhali Němci
Přes sto hasičů od soboty bojuje s ohněm v těžko přístupném lese u Vejprt na Chomutovsku. Požár už napáchal škody za více než půl milionu korun.
Hasiči počítají s tím, že i v pondělí budou mít co dělat, aby rozsáhlé požářiště uhlídali.
Hořet začalo sobotu krátce po jedné hodině odpoledne. Z Chomutovska přijelo šest jednotek, dalších devět z německé strany Krušných hor.
"Máme tam několik desítek našich a osmdesát Němců," řekl operační důstojník chomutovských hasičů Miroslav Matucha.
Nejprve hořelo sto metrů čtverečních. Jenže nepřístupným kopcovitým terénem se auta plná vody nemohla k požáru dostat. Hasiči proto položili stovky metrů hadic, ale i pro ně byl velmi složité s neprostupným porostem stromů prodírat.
Na pomoc přiletěl vrtulník, kolem sobotní sedmé večer se podařilo dostat požár pod kontrolu alespoň tak, aby se dál nešířil.
"Oheň zasáhl deset hektarů, z toho pět zcela zničil, ze stromů zbyly jen ohořelé pahýly," uvedl Matucha.
"Ty stromky byly čerstvě zasazené," ukazoval zoufale pracovník z Lesů České republiky na ohořelá torza stromků.
Vodu za hadic pohlcuje suchá hrabanka, k vítězství nad plameny bylo i v neděli odpoledne ještě daleko. "U Vejprt budeme i celé pondělí," konstatoval Matucha.
Lidé musejí dávat v přírodě pozor
Proč začalo u Vejprt hořet, se zatím neví. Možná, že se to ani nepovede zjistit. Mluvčí Kopáček ale varuje - lidé si musejí při výletech do přírody nebo pálení suché trávy ze zahrádek dávat velký pozor.
"Podle statistik jsou více než dvě třetiny˙lesních požárů způsobeny lidskou nedbalostí. Jedná se většinou buď o nedbalost při zakládání ohně, nebo je příčinou kouření v lese, které je ovšem zákonem zcela zakázáno," řekl Kopáček.
klu, Artur Janoušek, iDNES.cz, MF DNES
Monitoring médií
- čtvrtek 4. prosinec 2025
- Informace celní správy k certifikátům TARIC při dovozu, nebo vývozu produktů EUDR (nli.gov.cz)
- Nová digitální služba Ponsse přináší revoluci v monitorování emisí při těžbě dřeva (TZ Ponsse)
- IKEA kupuje desítky tisíc hektarů lesa (echoprime.cz)
- Symbol adventu, ale hrozba pro stromy. Na Frýdlantsku je zvýšený výskyt jmelí (libereckadrbna.cz)
- Kolik let trvá, než ze semenáčku vyroste vánoční stromek? Poučil nás o tom lesník Matouš Hruban (ČRo - liberec.cz)
- Vánoční stromečky z šetrných lesů lze pořídit i na Svitavsku. Pomohou dětem (svitavsky.denik.cz)
- Na jaře se prosvětlí Podkomorské lesy (lesycr.cz)
- středa 3. prosinec 2025
- Nové informační e-maily k EUDR (nli.gov.cz)
- Pavel ve čtvrtek přijme kandidáty na ministry obrany, zemědělství a zahraničí (ČTK)
- Středočeský kraj dá 26,5 mil. Kč na výstavbu a obnovu rybníků, tůní a mokřadů (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraZakmenění silně nad přirozené plné??? Můžete trochu rozvést, slyším ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraTzv.vědci objevili Ameriku,hlavně že tečou miliony přes granty na různé ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraJe tam taková tabulka porovnání měřeného přírůstu slabá / silná probírka. -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, VčeraVýsledky ukázaly, že mírné probírky vedly ke zvýšení produkce Zvýšení oproti ... -
Zpráva o stavu lesa 2024: méně nahodilých těžeb, více přirozené obnovy
, VčeraJen škoda že zpráva o stavu lesa nehodnotí znečištění odpady a odpadky ... -
Král smrků býval vládcem památných stromů v ČR (ČTK)
, VčeraJo, jo, to čemu dnes říkáme les, je v podstatě takové mlází.... Kolik měl ... -
Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky v roce 2024 (mze.gov.cz)
, Před 2 dnyJo, je to taková lesnická laterna magika. Nikdy nevíte, kde začíná fikce ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 5 dnyA našel jsem i konfekci v jilmu - to sou pane sumičky.













