Světový kongres Mezinárodní unie ochrany přírody (IUCN) ve své rezoluci vyzval ČR k nápravě péče o Národní park Šumava (NPŠ). Pokud jde o některé podivné tam prosazované podnikatelské záměry, lze jedině souhlasit s potřebou je nepřipustit. Pokud jde o požadavek zásadního rozšíření tzv. bezzásahových zón v NPŠ, je zjevně mimo realitu. Osmdesát až devadesát procent území NPŠ představují lesy, hospodářského charakteru. Tedy, část jich už je zničená politikou nezasahování proti kůrovci. Lesy NPŠ tvoří vesměs druhotná smrková stejnověká monokultura v mýtním věku, značně náchylná ke kalamitám, nejen té kůrovcové. Tzv. bezzásahový režim v NPŠ znamená jejich rychlé sežrání kůrovci a zánik mimoprodukčních funkcí lesa, tj. ekologickou katastrofu velkého rozsahu, navíc za prudce sílících klimatických změn. Není záruka, že se obnova lesů uskuteční ať už přirozeně, nebo s pomocí člověka. Jde o divoký experiment, který někteří trestuhodně provádí na našem území, předstírajíc ochranu přírody a krajiny, resp. péči o národní park.
IUCN se dopouští v hodnocení NPŠ ještě dvou vážných chyb. Tvrdí, že NPŠ je národním parkem páté (nejvyšší) kategorie v zásadě přirozených ekosystémů s dominujícím bezzásahovým režimem. Není tomu tak. NPŠ má charakter národního parku druhé kategorie, vyžadující citlivé, ale velmi významné a dlouhodobé zásahy člověka. Zásadní přeměna druhové skladby tamních lesů je nutná, ale nelze ji provést rychle. Nutná je doba asi dvou obmýtí. V horských podmínkách Šumavy to znamená 250-300 let. Jak práskli staří lesníci, část ochránců přírody vymyslela prapodivnou teorii, že tzv. mimoprodukční funkce lesa (klimatická, vodohospodářská, protierozní, rekreačně zdravotní apod.) jsou slabé až bezvýznamné. Nikoliv. Jsou zcela zásadní a s narůstající klimatickou změnou se jejich význam bude dále zvyšovat. Tedy, pokud budeme lesy mít.
Podivná stížnost IUCN (Haló noviny)
Monitoring médií
- středa 25. březen 2026
- Den otevřených lesů SVOL slaví pátý ročník. Lesníci zvou veřejnost do svých lesů už 23. května (TZ SVOL)
- Online workshop zaměřený na adaptaci lesních ekosystémů na změnu klimatu (vulhm.cz)
- Lesy ČR pokračují v obnově porostů po kalamitě (lesycr.cz)
- V Brdech zasypávají umělé kanály z 80. let. Lesníci chtějí obnovit přirozený tok vody (irozhlas.cz)
- Oheň může pomoci zachránit biodiverzitu suchých trávníků, ukazuje výzkum vědců LDF MENDELU (mendelu.cz)
- Evropským stromem roku je litevský Dub z Laukiai, Oldřichův dub skončil sedmý (ČTK)
- Nebezpečný virus potvrzen i v lesích na Boleslavsku: Pro psy je nákaza smrtelná (boleslavsky.denik.cz)
- úterý 24. březen 2026
- Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
- Nebezpečí pádu souší na stezce u Černého jezera (ČT 1)
- Nejraději by zajeli až mezi lesní stromy (Právo)
Anketa
Poslední komentáře
-
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 10 hodinamiCena dřeva je dost slušná, možná půjde nahoru, narozdíl od cen za práci ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, VčeraTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Včera"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, VčeraNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA malé srovnání s obchodníky z doby lidového hospodářství / proto státní ... -
Miletín vysadil stovky stromů, novinkou jsou cedry. Mají zvládnout sucho i mráz (jicinsky.denik.cz)
, Před 6 dnyJó, cedr... Dobře prodejné, kvalitní dříví, v Němcích už viditelné i ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA dubovej špalek na štípání - půl druhýho metru dlouhej - za 260 Eur/m3. -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemA první výsledky po Iránské ropné krizi ...













