logo Silvarium tisk

Státní podnik Povodí Odry chystá v letošním roce investice zhruba za 439 milionů korun, což je oproti předchozímu roku méně než polovina. Hlavními stavbami jsou ochranné hráze v Bohumíně-Pudlově na Karvinsku nebo modernizace nádrže Baška na Frýdecko-Místecku. ČTK to dnes řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Z vlastních zdrojů podnik zaplatí 238 milionů korun, zbytek půjde z dotací od ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí a ze spolupráce se společností OKD. Bude se jednat o stavby protipovodňové ochrany, revitalizační stavební projekty, odstraňování důlních škod i škod povodňových.

Celkové náklady na ochrannou hráz na Odře a Orlovské stružce v Bohumíně-Pudlově dosáhnou téměř 412 milionů korun. "Jsem velice rád, že můžeme pokračovat v budování protipovodňových hrází v Bohumíně-Pudlově, kdy nám byla písemně potvrzena dotace ministerstva zemědělství v celkové výši 300 milionů korun, které budou rozloženy do tří let. Stavební práce tedy mohou pokračovat a měly by být ukončeny v roce 2026," uvedl generální ředitel Povodí Odry Jiří Tkáč.

Dodal, že se podnik také intenzivně věnuje protipovodňové ochraně na řece Opavě na Bruntálsku, pro kterou se připravuje projektová dokumentace pro stavební povolení pro nádrž Nové Heřminovy

„Kromě protipovodňové ochrany se zaměřujeme na přírodě blízké projekty. Právě letos by mělo být zahájeno zprůchodnění spádových objektů na řece Odře, Jistebník, Košatka nad Odrou, do CHKO Poodří, které umožní volnou migraci živočichů v řece. Celkové náklady ve výši 60,6 milionu korun budou financovány z operačního programu životního prostředí v letech 2024-2026," řekla Vlčková.

Technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček uvedl, že přes složité klimatické podmínky podnik pokračuje v rekonstrukci vodního díla Baška na řece Baštici. Měla by skončit v roce 2025. Celkové náklady dosáhnou téměř 130 milionů korun a státní Povodí Odry podnik je platí z vlastních zdrojů.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě