logo Silvarium tisk
Název: Polomové dřevo vozí do Rakouska
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 01.08.2007
Autor: LENKA ZIMMELOVÁ
Rubrika: Jižní Čechy

ŽIVELNÁ POHROMA Orkán Kyrill v Jihočeském kraji pokácel tisíce stromů a způsobil miliardové škody. Nepřímo zavinil smrt tří lidí, kteří spoušť po něm uklízeli. Jednu ženu pak zabila padající větev. Většina obcí už jeho následky odstranila. Lesníci s nimi ale ještě stále bojují.

Jižní Čechy - Jihočeská města a obce už odstranily většinu škod, které v kraji napáchal lednový orkán Kyrill. Naplno se stále pracuje v lesích, kde dělníci pokračují v likvidaci rozsáhlých polomů.
    Orkán v kraji napáchal škody za čtyři a čtvrt miliardy korun. Vítr zničil 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Jen Lesy České republiky vyčíslily ztráty na 3,5 miliardy korun. Naopak Správa Národního parku Šumava zatím ještě výši škod nezveřejnila. "Z osmi set tisíc metrů krychlových polomů jsme zatím zlikvidovali 590 tisíc. Třetina ale stále leží v lesích na skládkách," řekl mluvčí národního parku Radovan Holub.
    Problém s odvozem popadaného dřeva řeší v těchto dnech také Lesy České republiky.
    "Například z Nových Hradů některé dřevo odvážíme do Rakouska.
    Problém je ale s železniční dopravou, na trati na České Velenice je výluka.
Silnice na takový nápor nejsou stavěné," upozornil zástupce ředitele krajského inspektorátu Lesů ČR Kamil Bjaček.
    Ze dvou milionů kubíků polomů zbývá lesům vytěžit ještě pětina. Nejvíce dřeva stále leží na Novohradsku, Třeboňsku a v okolí Vyššího Brodu.
    Naopak lesní správy Český Rudolec, Tábor a Vodňany se už s kalamitou zcela vypořádaly.
    "Dá se říci, že nám přeje i počasí. Chladno a déšť brzdí rozvoj kůrovce. Na druhé straně ale technika ničí lesní cesty a porosty," dodal Kamil Bjaček.
    Likvidace polomů na jihu Čech si vyžádala i oběti na životech. Jen na Šumavě zemřeli tři lesní dělníci. Další lidé se těžce zranili.
"Je to nebezpečná práce. Člověk nesmí přeceňovat svoje síly a musí být stále ve střehu," řekl Jan Valíček, který pomáhá zpracovávat polom na Novohradsku.
    Zatímco v lesích se bude tvrdě pracovat ještě několik měsíců, obce a města už většinu škod odstranily.
    Nejvíce zasáhla lednová vichřice život v bytovém domě v Koroseckém Dvoře na Českobudějovicku.
    Vítr tu připravil o střechu nad hlavou pět rodin. Nyní už opravený dům září novotou.
    V Písku srazil orkán do řeky Otavy historický dřevěný kříž s cínovou sochou Krista, která je součástí sousoší Kalvárie na Kamenném mostě.
Cennou sochu museli z vody vylovit až hasiči.
    Město nyní hledá restaurátory, kteří by plastiku opravili.
    Zároveň rozhodlo, že poslední originál na mostě ze 13. století nahradí kopií.
    Originál díla píseckého cínaře z roku 1781 si tak lidé budou moci prohlédnout pouze v lapidáriu.
    "Největší škodou byl právě poničený kříž. Náklady na obnovu sochy a vytvoření kopie se pohybují okolo 650 tisíc korun," řekla mluvčí písecké radnice Jindřiška Váverková.
    Vítr poškodil i další jihočeské památky. Například v Rožmberku nad Vltavou řádění živlu neustála betonová krytina u Jakobínské věže. Místo museli zajistit pracovníci specializované firmy.
    "Krytina létala v lednu vzduchem do vzdálenosti několika metrů od věže. Ještě štěstí, že na opačnou stranu, než je zámek. Jinak měl střechu docela zničenou," připomněl pracovník údržby hradu Rožmberk Alois Šístek.

***

* Oběti orkánu Kyrill v Jihočeském kraji

Únor - šestadvacetiletý Slovák zemřel při zpracování polomů mezi Bučinou a Kvildou. Při přelézání stromu uklouzl a nabodl se na větev. Březen - šestatřicetiletý lesník ve Stožci si nešťastnou náhodou přeřízl motorovou pilou tepny. Duben - padající větev v Novohradských horách těžce zranila důchodkyni. Žena zemřela za tři dny v nemocnici. Červen - v šumavském parku umírá dělník ze Vsetína. Při nakládání dřeva ho přimáčkl naviják na traktor.

Foto popis: CESTA ORKÁNU. Lednový vichr polámal v lesích u Borových Lad na Šumavě tisíce smrků.
Foto Autor - Foto - ČTK - DAVID VEIS

Foto popis: STŘECHA NA ZEMI. Jako pírko snesl orkán střechu z domu v Koroseckém Dvoře u Českých Budějovic.
Foto Autor - Foto - MAFA - JAROSLAV SÝBEK

Foto popis: MEZI PAŘEZY. Ještě v červenci zpracovávali dřevaři polomy ve vojenském újezdu Boletice.
Foto Autor - Foto - ČTK - DAVID VEIS

O autorovi: LENKA ZIMMELOVÁ, s využitím ČTK

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě