logo Silvarium tisk
Název: Pomůže zničeným lesům stav nouze?
Zdroj: Karlovarský deník
Datum: 24.01.2007
Podtitulek: Škody v regionu vyčíslí kraj nejdříve za týden
Autor: Ivana Kalinová
Rubrika: Moje Karlovarsko

Karlovarsko - Karlovarský kraj zařadilo ministerstvo zemědělství mezi regiony, v nichž zvažuje vyhlášení stavu nouze. To by nesmírně pomohlo státním lesům při odstraňování škod po vichřici. Například obce a města, které lesy také obhospodařují, těžbu padlých stromů zahájily téměř okamžitě. "My už jsme cesty uvolnili a škody na majetku dále monitorujeme," uvedl Jan Horník, starosta Božího Daru. V ostrovských lesích padlo 1 100 metrů krychlových dřeva, z toho zhruba třetina za Mořičovem. "Kraj zřejmě vyhlásí ve spolupráci s inspektorátem celokrajský zákaz vstupu do lesa a stav nouze, z čehož by mohla vzniknout šance na získání mimořádných dotací do lesa," uvedla Lucie Mildorfová z kanceláře starosty.
To potvrdila i Andrea Bocková, mluvčí Karlovarského kraje. "Dnes ve 13 hodin se koná schůzka zástupců krajů s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem. Za Karlovarský kraj se schůzky účastní radní Luboš Orálek," uvedla Bocková. Pokud by stav nouze byl v kraji vyhlášen, pak by peníze do postižených oblastí plynuly z podpůrných programů obnovy postižených oblastí.
Zákaz vstupu do lesů ale striktně odmítli například na Božím Daru. "To by nás pohroma postihla dvakrát.
Problémy nám působí uzavřený hraniční přechod a jsme bez zahraničních turistů, a zákaz vstupu do lesa by postihl naše návštěvníky. Já to pokládám za zbytečné, vždyť běžecké tratě už jsme uvolnili," uvedl božídarský starosta Jan Horník. Podle něj pomůže stav nouze státním lesům, které budou moci s těžbou popadaného dřeva začít bez zdlouhavých výběrových řízení. Vstup do lesů by nezakázal ani Jiří Holický, ředitel krajského inspektorátu Lesů České republiky. "Lidé ale musejí dbát na zvýšenou opatrnost," zdůraznil Holický.

Ivana Kalinová

Foto - Lesníci (na snímku Petr Rinda) mají nyní plné ruce práce.
Foto Alexander Klimeš

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě