logo Silvarium tisk
Název: Poškozují nejen svůj majetek
Zdroj: Haló noviny
Datum: 30.07.2007
Autor: (jč)
Rubrika: Z domova

JIHLAVA - Někteří drobní vlastníci lesů podceňují nebezpečí přemnožení lýkožrouta smrkového neboli kůr ovce. I přes hrozící pokutu ve výši až pět milionů korun s likvidací letošních škod ještě nezačali. Nezpracování všech polomů nemusí nutně skončit kalamitou, ale liknavost v kombinaci s dlouhodobě příznivým suchým klimatem může vést až k obávanému přemnožení tohoto lesního škůdce.

Zákon o lesích ukládá vlastníkům lesa různé povinnosti. Mezi nejvýznamnější patří provádění nezbytných opatření na úseku ochrany lesa. Prováděcí vyhláška k zákonu o lesích pak stanovuje, že veškeré polomy, vývraty, ale i další dříví atraktivní pro rozvoj škůdců, vzniklé do 31. března, musí být zpracovány nebo asanovány nejpozději do 30. května, v polohách nad 600 m nadmořské výšky nejpozději do 30. června. ŻJinými slovy lze zjednodušeně říci, že vlastník, který má v současné době v lese toto dříví doposud nezpracované či neasanované, se podle platných právních předpisů vystavuje nebezpečí uložení pokuty,® upozornil Jiří Bartoš z krajského oddělení lesního hospodářství a myslivosti. ŻJe třeba si uvědomit, že není rozhodně dostačující takové stromy pouze pokácet a nechat ležet v lese či bez další asanace skládkovat v lese či jeho okolí. Takto ponechané dříví je zpravidla dostatečně vhodné k dokončení vývoje kůr ovce. Ten se posléze, byť není dobrý letec, rozptýlí do okolních porostů a napadá Żzdravé® stromy, samozřejmě bez ohledu na vlastnickou hranici,® sdělila Haló novinám tisková mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová. Vlastníci lesa ve spolupráci s odborným lesních hospodářem by tedy měli průběžně sledovat stav lesa, vyhledávat stromy atraktivní pro kůrovce, či stromy již kůrovcem napadené. Tyto stromy včas zpracovat nebo asanovat (odkornit či chemicky ošetřit). Vlastníci lesa tím předejdou mnoha nepříjemnostem, včetně finančních ztrát.

(jč)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě