Název: Postřik houbou má chránit Šumavu
Zdroj: Právo
Datum: 21.08.2007
Autor: Petr Pokorný
Rubrika: Region Čechy
Tento parazit u kůrovce vyvolává smrtelné onemocnění
Správci šumavského národního parku rozšiřují v oblastech zasažených polomy po lednovém orkánu Kyrill ochranu prostřednictvím postřiků sporami houby Beauveria bassiana, která je přirozeným nepřítelem kůrovce.
Od rozptýlení suspenze houby si Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava slibuje, že stav kůrovce zůstane pod kontrolou v citlivé příhraniční oblasti, kde je po orkánu Kyrill nakupeno polomové dřevo a na druhé straně hranice jsou hospodářské lesy.
Houba je parazitem kůrovce a vyvolává u něho smrtelné onemocnění. Jedinci, kteří přišli do styku s houbou, parazitaci dále rozšiřují. "Aplikace proběhla letecky v místech, kam nemůže vjet mechanizace. V této oblasti byla už dříve část napadených stromů odkorněna, část loupána nastojato, podobně jako na pramenech Vltavy.
"Pozemní cestou byla suspenze houby dříve aplikována v různých jiných částech parku a počítáme, že v pozemní aplikaci budeme pokračovat ještě tak měsíc během letního rojení kůrovce. Postupujeme tak v některých citlivých lokalitách, protože tam je použití těžké techniky nebo chemie nepřípustné," uvedl Petr Kahuda ze správy parku.
Minulý týden bylo u státní hranice na Trojmezné nedaleko Stožce rozptýleno na ležící polomové dřevo na ploše zhrub 1,5 hektaru přibližně 3600 litrů houbové suspenze. Jeden mililitr naředěného roztoku obsahoval asi milión houbových spor.
"Jedná se o biologickou ochranu lesa, pro člověka je tato metoda naprosto neškodná," zdůraznil ředitel Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava František Krejčí.
Regionální mutace| Právo - Střední Čechy
Monitoring médií
- pátek 12. prosinec 2025
- SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
- Partnerství pro budoucnost: Lesy ČR a Lesnická akademie Trutnov v nominaci na cenu kraje (lesycr.cz)
- Krkonošské lesy jsou v nejlepším stavu za posledních 200 let, říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný (ČRo - regina.cz)
- Kronospan expanduje v Severnej Amerike (drevmag.com)
- Umělým vánočním stromkem ty živé nezachráníme. Ředitel Lesů ČZU radí, jak jehličnan udržet zelený až do jara (denikn.cz)
- Vánoční stromky rozvážejí lesníci do azylových domů, dětských domovů i nemocnic (lesycr.cz)
- Lesy otáčí a vypouští víc CO₂ než lidé? Tak to úplně není, ale změna se děje (seznamzpravy.cz)
- Středočeský kraj příští rok rozdělí mezi ekologické projekty 8,5 milionu korun (ČTK)
- čtvrtek 11. prosinec 2025
- Dohoda o hospodaření na Křivoklátsku je uzavřená (lesycr.cz)
- Monitorovací výbor programu Interreg Česko – Sasko podpořil 10 přeshraničních projektů (crr.gov.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, VčeraA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 2 dnyA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 3 dny"Zakmenění není o dotyku větví (korun) stromů, ale o ploše, kterou ... -
Stavby s vůní dřeva: nový dokumentární film o moderních dřevostavbách v ČR (fld.czu.cz)
, Před 3 dnyJenom je zajímavý, že ač ze dřeva, v čechách z toho nakonec pohledově vyjde ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 4 dnyČínská AI k tomu praví.... Jestli věříte tomu blábolu čínské umělé ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 6 dny"V dnešní době rostou ve vlhčích a vyšších polohách regionů Sauerland a ... -
Podzimní houbařská sezóna končí. Lesní stráž řeší špatné parkování i pobíhající psy (Pardubický deník)
, Před 1 týdnemA výsledky jsou tu. https://www.waldverband-ooe.at/fileadmin/user_upload/Ergebnis_5.Nadelholzsubmission_OOE_2025.pdf ...













