logo Silvarium tisk

Povodí Moravy dokončuje rozsáhlou rekonstrukci protipovodňových opatření na řece Moravě v Hanušovicích na Šumpersku. Obyvatelé města tak budou lépe chráněni před velkou vodou. Stavební úpravy zamezí narušování břehů při vyšším průtoku v říčním korytě a umožní také snazší údržbu vodního toku. Součástí projektu bezmála za 13 milionů korun byla těžba sedimentů. Naplánována je ještě výsadba osmi desítek stromů. ČTK to dnes sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Při několika posledních povodních bylo v Hanušovicích poškozeno protipovodňové opevnění koryta řeky, hráze a další objekty, které mají zabránit rozlití vody z Moravy. „Proto jsme se pustili do oprav tak, aby byla v Hanušovicích i nadále zajištěna ochrana před stoletou povodní," uvedl Gargulák. V únoru 2022 Povodí Moravy zahájilo opravu tříkilometrového úseku řeky Moravy v zastavěné části Hanušovic. Stavbaři nyní práce dokončují.

Opravena byla například protipovodňová opatření mezi železničním a silničním mostem, která mají za úkol zpomalit průtok vody. Rekonstruován byl i asfaltový povrch na hrázi od soutoku s Brannou. Na jaře pak vodohospodáři vysadí na pozemcích města a v blízkosti vodního toku více než osm desítek stromů, mezi kterými nebude chybět javor mleč, javor klen, jeřáb ptačí, habr obecný, dub letní či tis obecný. Další tři desítky stromů byly vysazeny v roce 2022.

V posledních letech byl horní tok řeky Moravy zasažen povodněmi několikrát. Například v červnu 2020 záplavy nejvíce postihly právě Šumpersko. Povodně na horním toku Moravy jsou podle Garguláka velmi dravé. „Proto jsme na obou březích toku provedli opravu jednotlivých částí opevnění, přespárování opěrných zdí, sanaci nátrží způsobených povodňovými průtoky a dosypání hrází. Také jsme odtěžili sedimenty přímo z koryta Moravy, abychom předešli možnému vzdouvání hladiny vody při zvýšených průtocích," dodal Gargulák.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě