logo Silvarium tisk

Státní podnik Povodí Vltavy plánuje letos stavební investice za 1,24 miliardy Kč. Meziročně je to o 473 milionů víc. V jižních Čechách z toho investuje 76 milionů. Opevní svahy plavební dráhy v Českém Vrbném, odstraní také sedimenty z plavební dráhy u Hluboké nad Vltavou, kde je nutné obnovit potřebnou plavební hloubku. Připravuje i stavby na ochranu měst Volyně a Husinec před povodněmi. Na budějovickém sídlišti Vltava napravuje porušené svahy u břehu řeky. Vyplývá to z informací, které ČTK sdělil mluvčí podniku Hugo Roldán.

U vodního díla České Vrbné v Českých Budějovicích opevní podnik svahy plavební dráhy, které narušila eroze. Práce, jež hradí Státní fond dopravní infrastruktury, by neměly ovlivnit letošní plavební sezonu. U Hluboké nad Vltavou odstraní podnik usazeniny z plavební dráhy na Vltavě na 228. říčním kilometru. „Sedimenty se hromadily postupně tak, že na daném úseku už není zajištěná předepsaná plavební hloubka, takže je třeba je odstranit a plavební hloubku obnovit," uvedl mluvčí. Sedimenty chce Povodí Vltavy odstranit i z vodního díla Soběnov.

Do všech letošních oprav v ČR chce podnik investovat 253 milionů, z toho bude asi 52 milionů v jižních Čechách. Firma opraví jez Mrskoš na Otavě v západočeském městě Horažďovice, také pilíře jezu na Otavě v Katovicích, Nový jez na Nežárce ve Veselí nad Lužnicí nebo opevnění břehů na Otavě v Písku. "Budeme také pokračovat v projekční přípravě akcí na ochranu před povodněmi ve městech Volyně a Husinec," uvedl Roldán.

Na březích Vltavy na stejnojmenném českobudějovickém sídlišti opravuje podnik porušené svahy. Jsou v horším stavu kvůli plavbě i vysokým průtokům v řece. V místech, kde je eroze menší, snižuje firma sklon břehů. Naopak nejzasaženější místa zpevňuje pomocí kamenů. Další materiály jako zeminu, ornici nebo štěrk, které jsou teď na březích, použije Povodí Vltavy k úpravě míst, po nichž se teď pohybuje těžká technika.

„Až budou práce hotové, zajistíme tak bezpečnou rekreační plavbu v daném úseku a také se zlepší přístup k řece z přilehlých břehů," uvedl mluvčí. Stavební firma chce mít hotovo do začátku letošního léta, aby práce co nejméně ovlivnily rekreační sezonu, dodal mluvčí.

Státní podnik Povodí Vltavy s 900 zaměstnanci se stará téměř o 22.000 kilometrů vodních toků. Hospodaří se 113 vodními nádržemi, s 21 plavebními komorami na Vltavské vodní cestě, 48 pohyblivými a 301 pevnými jezy a s 20 malými vodními elektrárnami, uvádí na webu. V roce 2022 měl čistý obrat 1,57 miliardy Kč a zisk po zdanění 96,7 milionu, vyplývá z výroční zprávy


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě