logo Silvarium tisk
Název: Požáry stále hrozí, kontroly budou častější
Zdroj: Zlínský deník
Datum: 26.07.2007
Podtitulek: Za porušení lesního zákona hrozí pokuta až patnáct tisíc korun,  potíže s vedrem
Autor: ŠÁRKA BUTNIKOŠAROVSKÁ
Rubrika: Můj kraj / černá kronika

Zlín/Nebezpečí vzniku požárů je díky velkému suchu stále velmi aktuální. Městská policie spolu s lesní stráží proto začaly ještě více kontrolovat lesní porosty a jejich okolí. Lesní zákon totiž zakazuje kouřit, rozdělávat a udržovat oheň v lese a ve vzdálenosti menší než padesát metrů od lesa. A sankce za jeho porušení jsou vysoké. "Upozorňujeme všechny, aby zvláště v tomto období dodržovali základní pravidla prevence vzniku požárů. V opačném případě budeme muset přikročit k sankcím," varoval náměstek primátorky města Zlína Hynek Steska. Dodal, že v následujících dnech bude lesní porosty a jejich okolí kontrolovat městská policie i lesní stráže. K tomuto kroku už přistoupili lesníci. "Naši pracovníci lesy neustále hlídají a napomínají nezodpovědné návštěvníky. Mimo to používáme ke kontrole i letadla," uvedl zástupce ředitele Krajského inspektorátu Lesy České republiky František Skoupilík. Hlídání lesů už zintenzivnili i městští strážníci. "Provádíme je každým rokem, ale letos více než kdy jindy. Hlídky své síly zaměřují především o víkendech, kdy často lidé kempují a rozdělávají nelegální ohníčky," uvedl zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík. Jedním z těch míst, kde v blízkosti lesa vzniklo hned několik nepovolených ohnišť, je lokalita Podlesí na zlínském sídlišti Jižní Svahy. "V minulosti se strážníci setkali s tím, že si tam lidé rozdělali oheň, který už pak neuhasili. Hlídky kolikrát musely oheň, který dosahoval i výšky půl druhého metru, samy hasit. Od té doby tam provádíme poměrně často kontroly a letos jsme zatím podobný případ nezaznamenali," konstatoval Janík. Lesníci upozorňují, že každému, kdo poruší zákon, hrozí pokuta až patnáct tisíc korun.

Foto - BOJ S OHNĚM. Lesní požáry bývají obvykle velmi náročné na likvidaci, také škody jsou často obrovské.

Ilustrační Foto - archiv

ŠÁRKA BUTNIKOŠAROVSKÁ

Vyšlo také v: Kroměřížský deník, Slovácký deník, Valašský deník

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě