logo Silvarium tisk

ŠUMAVA Na pravém břehu Lipna, v okolí Železné Rudy, Hamrů i Děsenic u Boubína odborníci zjišťovali, kolik v chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava zůstalo původních lesů. Výsledek? Zbytky pralesa nalezli na desítkách zkoumaných míst a předpokládají, že jich v sousedství národního parku může být dokonce více.

Výzkumný projekt uspořádala Správa NP Šumava společně s Grantovou službou Lesů ČR. Odstartoval před třemi lety. Podíleli se na něm odborníci z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ). „Po celém území CHKO jsme vybrali 31 porostů pro detailní výzkum. Ten měl odpovědět na otázku, jaká je současná biologická hodnota těchto lesů a jak s nimi hospodařit v budoucnu," vysvětluje Pavel Šamonil z mapovacího týmu VÚKOZ.

Tým zkoumal smrkovo-jedlovobukové lesy. Divoké i takové, ve kterých se v minulosti aktivně kácelo. Pro většinu platilo, že už je měli hospodáři dávno vytěžit. Jen málo z nich totiž patřilo do rezervací a jejich lesnický plán přikazoval pokácení. Vlastník to však neudělal a díky péči lesního personálu vznikly takzvané přestárlé porosty.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě