STOŽEC Ministr životního prostředí Richard Brabec si řekl, že spor o budoucnost šumavského národního parku uklidní tím, že přesvědčí místní obyvatele, aby jeho plánům uvěřili. Koncem tohoto týdne se proto za nimi vypravil hájit novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která má pro největší český park narýsovat nová pravidla.
Někteří místní opravdu po debatě s ministrem mají menší obavy z rychlého rozšiřování divočiny, zato ekologické aktivisty Brabec nepotěšil. Uvedl totiž, že má následujících patnáct let zůstat rozdělení parku do zón s různým stupněm ochrany přírody jako nyní.
„Ministr zklamal tisíce milovníků šumavské divoké přírody, kterým předtím sliboval, že jim divočinu otevře. Těžko může lidem divočinu otevřít, když ji ani neochrání,“ sepsul ministra Jaromír Bláha z Hnutí Duha za plán nerozšířit divočinu skokově o tisíce hektarů.
Ministr kritiku odmítl s tím, že jím zvolený postup je tou nejlepší cestou. Šumava se podle něj stále potřebuje vyrovnat s následky kůrovcové a větrné kalamity v minulých letech. „Ať si následovníci v roce 2030 řeknou, jak se to podařilo a jak jít dál,“ řekl lidem Brabec.
Ředitel šumavského parku Pavel Hubený věří, že pomalejší převod dalších hektarů mezi nejdivočejší území přinese klid vnárodním parku. Byl by rád, kdyby novela byla schválena příští rok. „Nové plochy pro převod do zón s větší ochranou budou připravovány,“ dodal Hubený. Starostové většiny šumavských obcí si přesto dál myslí, že jedinou cestou, jak ukončit spory naŠumavě, je vytvořit speciální zákon přímo jen pro tento národní park. „Novela mi připadá jako legalizace zločinů spáchaných v lesích po orkánu Kyrill. Novela udělá přesný opak, než že přinese jasnější právní pravidla,“ uvedl starosta Nové Pece Jakub Koželuh v narážce na ponechání tisíců kubíků dříví po větrné smršti, z nichž vylétl kůrovec smrkový, v lese k zetlení. „Jsme přesvědčeni, že nic jako legalizace zločinů v novele není, naopak přináší jasný právní výklad,“ kontroval náměstek ministra Vladimír Mana.
Šumava na zákon čeká od roku 1991. Návrhů, jež měly alespoň teoretickou šanci být schváleny, vzniklo za tu dobu minimálně šest. Platit nezačal žádný.
Václav Janouš, reportér MF DNES