logo Silvarium tisk

Veřejnosti nepřístupná Amatérská jeskyně, která se nachází v CHKO Moravský kras v prostoru mezi propastí Macocha a obcemi Sloup a Holštejn, je nejdelším jeskynním systémem v ČR s délkou prozkoumaných prostor asi 40 kilometrů. Ve světovém měříku se řadí v tomto ohledu do první stovky, jen o něco delší je známý slovenský Demänovský jeskynní systém na severní straně Nízkých Tater. Nejdelší jeskyní na světě je s 685 kilometry Mamutí jeskyně v USA, stejný primát v Evropě zaujímá s 257 kilometry sádrovcová Optimistická jeskyně na Ukrajině. Stará Amatérská jeskyně byla objevena před 55 lety, 18. ledna 1969.

Amatérští speleologové tehdy dosáhli v hloubce 110 metrů aktivního toku Bílé vody a objevili asi 1,5 kilometru chodeb, kterým se začalo říkat Amatérská jeskyně (dnes Stará Amatérská). Začátkem srpna pak zahájili potápěčský průzkum na konci Povodňové chodby a 16. srpna 1969 za ním objevili prostory, nyní zvané Nová Amatérská jeskyně. Průzkum měl pokračovat o rok později, byl ale záhy přerušen katastrofální povodní 29. srpna 1970, při které během mapování v Nové Amatérské jeskyni zahynuli Milan Šlechta a Marko Zahradníček. Další průzkum pak začal v roce 1971 a v roce 1975 byla propojena Amatérská jeskyně s propastí Macocha a s Punkevními jeskyněmi. V listopadu 2005 se podařilo překonat sifon mezi Amatérskou jeskyní a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v severní části, čímž se prodloužila délka celého systému asi o šest kilometrů.

Jeskynním systémem, souhrnně nazvaným Amatérská jeskyně, protékají tři aktivní toky: Bílá voda, Sloupský potok a Punkva, která vzniká jejich soutokem. Celý jeskynní systém tvoří Sloupsko-šošůvské jeskyně s propadáním Sloupského potoka, jeskyně Nová Rasovna s propadáním Bílé vody, jeskyně Piková dáma, Spirálka, C 13, Stará a Nová Amatérská jeskyně, propast Macocha a ve vývěrové části Punkevní jeskyně. Systém tvoří netradiční chodby připomínající tunely, jsou v něm rozlehlé dómy s krápníky, přičemž část podzemí je zatopená.

Starou Amatérskou jeskyni tvoří Přítoková chodba, aktivní řečiště Bílé vody a Povodňová chodba. Nová Amatérská jeskyně je tvořena dvěma větvemi. Spodní jeskynní partie Sloupsko-šošůvských jeskyní pokračují v Amatérské jeskyni jako Sloupský koridor a tytéž partie od Staré Amatérské jeskyně přecházejí v chodbu Samoty a Diaklasovou chodbu. Obě tyto větve se spojují v dómu U homole, odkud pokračuje mohutná Rozlehlá chodba, která je povodňovým řečištěm Bílé vody. Přímým pokračováním Rozlehlé chodby je Macošský koridor, nejdelší chodba Amatérské jeskyně. Ten končí dómem Ráztoka, kde se dělí na Západní macošskou větev a Východní macošskou větev, které vedou k Punkvě.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě