Název: Před sto lety: Vichřice nad Hradcem
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 02.07.2007
Autor: JAN JAKL
Rubrika: Kraj Hradecký
Psalo se před sto lety seriál
Vpátek 21. června k páté hodině odpůldne rozpoutala se nad Hradcem Králové a celou severovýchodní částí Čech prudká vichřice. V Hradci Králové nejvíce řádila v důstojnickém parku na soutoku, kde zlomila dva velké kaštany a ulámala množství větví zvláště z topolů, z nichž některé byly silnější než lidská ruka. Malými větvemi a listím některé stezky v parku byly postlány. Před Vodičkovými kasárnami zlomila mohutný jasan, před sklepy pivovarskými mladý akát a na nábřeží Eliščině jeden z nejpěknějších hlohů, při němž byl shnilý kůl. I v okolí Hradce Králové několik stromů a množství větví bylo zlámáno. Také v Třebechovicích způsobila vichřice veliké škody. Snesla střechy ze stavení p. Andresa a pí. Urbanové, porouchala celou řadu jiných stavení a vyvrátila mnoho stromů, zejména v obecním lese Boře. Zde byla asi vichřice zvláště prudká, neboť roznesla všechny vývraty daleko od lesa až do mnohých dřevníků, kde teprve druhého dne byly nalezeny. Hajný má z toho božího dopuštění oplétání.
Neschůdné cesty
Jde o všeobecný stesk na krkolomné cesty k lesům hradeckým kolem Náhona. Pouze okrašlovací spolek zřídil stezku pro obecenstvo. Však jízda povozem jest na mnoha místech přímo krkolomná a kola boří se ve spoustách bláta a písku. Jak se dovídáme, odhlasovala obec malšovická, že porazí veškeré dospělé stromy, zejména lípy v Náhoně, a novými je nahradí. Tak bude míti čest ubohý chodec v úpalu slunečním trmáceti se k lesům. Jakoby lípy byly někomu na úkor! Pouze některé lidi mrzí, že svoji vůli ohledně lip dosud neprosadili. Proto musí lípy z obzoru, aby se na ně nikdo nemusil dívati. Nechť dotyční činitelé odhlasují úpravu cesty a přímo malichernými věcmi se nezabývají. Po odstranění alejí z břehů labských regulací pomalu nebude v celém okolí stinných míst, kde by bylo lze za úpalu slunečního se procházeti.
Radostné cestování
Ve vlacích severo-západní dráhy mezi Prahou a Kyšperkem starší již muž o berlích prochází coupé, hraje na harmoniku a vybírá krejcárky od obecenstva, jeho dovednou hrou zrovna uneseného. Kondukteři klidně to trpí. Coupé pro nekuřáky jsou sice v těchto vlacích, ovšem na nejmenší míru obmezeny, ve skutečnosti však neexistují. Kouří se v nich jako v coupé pro kuřáky a kondukteři klidně chodí kolem kouřících, aniž je upozornili, že kouřiti nemají. Mimo to kondukteři tak nešetrně bouchají dveřmi, že cestující musí si až uši zacpávati. Jest již nejvyšší čas, aby ředitelství severo-západní dráhy proti nepřístojnostem těmto přísně zakročilo.
O autorovi: JAN JAKL, Autor je historikem hradeckého muzea
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - východní Čechy (hradec králové)
Monitoring médií
- středa 15. červenec 2026
- Motoristé otevírají cestu k těžbě v národních parcích. Vědci tvrdí, že by to proti požárům nepomohlo (hn.cz)
- Lesy na Svitavsku se vzpamatovávají. Kalamitní těžba klesá (svitavsky.denik.cz)
- Riziková místa pro vznik přírodních požárů (ČT 1)
- U Rozdělova hořel les. S plameny bojovalo deset jednotek hasičů (kladensky.denik.cz)
- Požár lesa u Fontainebleau ve Francii zasáhl přes dva tisíce hektarů (ct24.cz)
- Hasiči bojují s požáry napříč Evropou. Snímky ukazují zpustošené země (zpravy.iDNES.cz)
- U Seneckého rybníka v Plzni vznikla lesní stezka se siluetami zvěře (ČTK)
- Trump výrazně zmenšil rozlohu dvou chráněných oblastí v Utahu (ČTK)
- úterý 14. červenec 2026
- Odstraňování mrtvých kmenů jde proti smyslu národních parků. Prevence požárů je záminka, tvrdí expert Hnutí DUHA (ČRo - radiozurnal.cz)
- Těžba dřeva se v Pardubickém kraji blíží době před kůrovcovou kalamitou (ČTK)















