logo Silvarium tisk

Počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže, která bude postupovat ze severní Itálie přes Alpy a střední Evropu dále k severovýchodu.
V noci na úterý očekáváme od jihu trvalé sněžení, které se během úterý bude rozšiřovat dále k severu. V úterý večer, v noci na středu a ve středu bude sněžit na celém území. Sněžení bude na většině území vydatné, v noci na čtvrtek bude slábnout, během čtvrtka ustávat.

Na jihu a východě území očekáváme v úterý, v noci na středu a zpočátku i ve středu déšť se sněhem nebo déšť, ojediněle i mrznoucí srážky, při kterých se bude tvořit ledovka. Množství nového sněhu: Úterý 06 hod. až středa 06 hod.: 10 až 25 cm sněhu Středa 06 hod. až čtvrtek 06 hod.: 15 až 30 cm, na horách kolem 50 cm sněhu V úterý i ve středu bude foukat čerstvý severovýchodní, postupně severní až severozápadní vítr 5 až 10 m/s s nárazy kolem 15 m/s. Ve čtvrtek mírný severní vítr 3 až 7 m/s. Po celé období se budou tvořit četné sněhové jazyky, od vyšších poloh závěje.
Je očekávána sněhová kalamitní situace!!! Navíc dopad intenzivního sněžení bude komplikován větrem a polomy v lesích po vichřici z minulého týdne. Doporučuje se výrazně omezit jízdy autem. V případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství „Zelené vlny“ a volit maximálně opatrný způsob jízdy. Je třeba počítat s možnými komplikacemi a výrazným prodloužením doby dojezdu na dané místo. Zimní pneumatiky s odpovídající výškou vzorku jsou samozřejmostí, sněhové řetězy zejména při cestě do hor mohou být velmi užitečné, včetně nářadí k případnému vyproštění vozidla. Je vhodné naplánovat většinu cesty tak, aby proběhla za denního světla. V případě cestování veřejnou dopravou doporučujeme sledování informací o meteorologické situaci a také zpravodajství „Zelené vlny“. Nejčastěji postižené bývají části komunikací vedoucí otevřenou, vyvýšenou krajinou. Při větru je pro zimní údržbu obtížné tyto úseky silnic udržovat sjízdné, protože při sněžení po odklizení sněhu se vzápětí tvoří nové sněhové jazyky a závěje. Na horách je nezbytné sledovat informace horské služby o zákazu vstupu do lesů, poškozených vichřicí z minulého týdne, zákazu hřebenových túr apod. a dodržovat jejich pokyny. Při teplotách vzduchu blízkých 0 st.C se mokrý sníh usazuje na předmětech, zejména na větvích, drátech, stožárech elektrického napětí, anténních systémech apod. Při intenzivnějším sněžení vytváří silnou vrstvu, která svou tíhou může působit škody v energetice, na lesním porostu, a to zvláště při zesílení větru. Problémy mohou být o to větší, že na řadě míst jsou po velmi větrném počasí v lesích polomy. Proto se chození do lesů nedoporučuje.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký druh zvěře vám působí největší škody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě