logo Silvarium tisk

Pavla KOSÍKOVÁ, moderátorka
Oproti loňsku až čtyřikrát více požárů v přírodě hlásí hasiči v Karlovarském kraji. Letos měli takových zásahů už na 120. I proto se snaží zlepšit spolupráci s kolegy z Bavorska a Saska. Připravení chtějí být i na tak rozsáhlý požár, jaký vloni zasáhl Národní park České Švýcarsko.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
Letní teploty, málo dešťů a suché lesy. Podmínky, které zvyšují riziko požáru, teď přidělávají starosti hasičům na západě Čech. Ti společně s německými kolegy proto posilují spolupráci, aby zvýšili bezpečnost v lesích. Usnadnit se dorozumívání by měli nové technologie.

Marius LÜTZNER, hlavní požární inspektor, Horní Franky
Jedním z těchto systémů je systém Gina, komunikační systém na našich operačních střediscích, který nám i díky své tlumočnické funkci umožňuje efektivní komunikaci s českou stranou.

Oldřich VOLF, ředitel HZS Karlovarského kraje
My bychom potřebovali a je to i naší snahou v příhraničních evropských fondech, abychom byli schopni zafinancovat technologii, která nám umožní, aby ty operační střediska komunikovali sdílením dat, nikoliv například faxem nebo mailem.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
Hasiči se teď zaměří i na osobní ochranné pomůcky.

Gerd PÜRZEL, velitel, Sbor dobrovolných hasičů Pausa
Zejména tu lehkou výbavu pro naše příslušníky, to znamená helmy, ochranné bundy a podobně, potom pracovní nářadí pro zemní práce v oblasti těch lesních požárů a také mobilní zásobárny vody, které by se daly použít přímo na místě.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
V ohrožení by mohla být třeba Národní přírodní rezervace Rolavské vrchoviště z 830 ha tvoří víc než polovinu rašeliniště.

Rudolf KOVAŘÍK, pozorovatel ČHMÚ, Plzeň
V těchto místech dochází k tomu, že návštěvníci svévolně zapalují ohně. Hladina vody, když je klasicky prostě konec toho května, tak je to asi takhle a teďko je to vlastně o těch 80 % míň.

Kateřina BUTAKI, redaktorka
Podle meteorologů teď navíc není suchá půda schopná vsáknout větší množství vody ani při přívalových deštích. Krajině by pomohly mírnější a déletrvající srážky. Václav Matoušek a Kateřina Butaki, Česká televize, Karlovarský kraj.

Reportáž najdete zde

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě