z domova
(mik)
Zástupci Českého Švýcarska Radek Vonka a Marek Mráz převzali minulý týden pro tento region prestižní ocenění EDEN - Evropská excelentní turistická destinace. V bruselském konferenčním centru tuto cenu převzali delegáti dalších dvaceti jedna evropských turistických regionů.
Jak se uvádí v tiskové zprávě Press Servisu, cena je určena pro národní vítěze soutěže vyhlašované již třetím rokem Evropskou komisí s cílem prezentovat atraktivní turistické oblasti v celé Evropě. V roce 2009 byla tato soutěž vyhlášena s tématem Turistika a chráněná území a v České republice o titul EDEN soutěžilo více než dvacet destinací. Irská destinace Sheep's Head, řecký ostrov Lesbos, lucemburský Schengen a v neposlední řadě České Švýcarsko, to je několik vítězů soutěže EDEN 2009.
Kromě ocenění z rukou ředitele turistického odboru Evropské komise Pedra Ortuna získaly tyto regiony jedinečnou příležitost prezentovat se na Evropském dni turismu a Evropském turistickém fóru před klíčovými hráči evropského cestovního ruchu. České Švýcarsko se tak prezentovalo nejen klasickým stánkem s propagačními materiály a krátkým filmovým spotem, ale také představením jednotlivým účastníkům, mezi kterými nechyběl ani vícepředseda Evropské komise Gunter Verheugen a komisař pro regionální politiku Pawel Samecki. Spolu se stylovým oceněním získalo České Švýcarsko také právo užívat logo soutěže spolu s označením EDEN, které je pro evropské návštěvníky zárukou nejvyšší, excelentní kvality.
„Cenu EDEN vnímám jako ocenění
kvalitního řízení destinace a zejména spolupráce podnikatelů, samospráv, správ chráněných území a dalších, kteří se sdružili v destinačním
fondu Českého Švýcarska. Jedná se o potvrzení jedinečnosti našeho regionu, který výrazně usiluje
o zařazení na seznam UNESCO a přitáhnutí exkluzivní klientely,“komentuje oceněný předseda správní rady obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Radek Vonka.
Ocenění bylo přiznáno zejména těm chráněným územím, která přírodní prostředí nabízejí jako místo odpočinku a zážitkové či poznávací turistiky s ekologickým zaměřením. I v tomto ohledu přesvědčila přihláška Českého Švýcarska hodnotitele; produkty jako Fotoworkshop, výlety s certifikovanými průvodci či programy pro děti v Domě Českého Švýcarska patří mezi nejzajímavější nabídky v přírodních destinacích. „České Švýcarsko se tímto oceněním zařazuje po bok těch evropských
území, která jsou cenná svými přírodními unikáty i mimořádnou turistickou atraktivitou. Evropská komise svým rozhodnutím potvrzuje správnost naší společné snahy o udržitelný rozvoj cestovního ruchu v tomto regionu,“ podotýká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko.
Monitoring médií
- pátek 30. leden 2026
- O šéfa státních lesů se uchází čtyři kandidáti, favoritem je Vojáček (seznamzpravy.cz)
- O místo generálního ředitele státních Lesů ČR se ucházejí čtyři lidé (ČTK)
- Stát rozdává pokuty za nezalesněné mýtiny (ct24.cz)
- Červotoč borkový, Microbregma emarginatum (Duftschmid, 1825) (e-los.cz)
- Otevírají se nominace na Cenu Josefa Vavrouška. Jubilejní 30. ročník ocení osobnosti životního prostředí (TZ Nadace Partnerství)
- Vědci zkoumají bílý buk z Moravského krasu, který bez fotosyntézy žije asi 30 let (ČTK)
- čtvrtek 29. leden 2026
- Výběr nového šéfa státních lesů má favorita. Bývalého ředitele Vojáčka (Hospodářské noviny)
- Stanovisko LOS pro Žádosti o dotaci ze SP SZP 2023-2027 (e-los.cz)
- Zpravodaj ochrany lesa Supplementum 2025 (e-los.cz)
- Frýdlantské městské lesy: „Co se děje v lesním tichu“ (mesto-frydlant.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, Před 4 hodinamiTady můžete i porovnat ceny. -
Petr Pražan: Dřevozpracující podniky vstupují do nového roku s obavami
, Před 5 hodinamiKomu se zdá dříví drahý, může si vydražit těžbu v Alpách - zatím maj ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, VčeraA Horní Rakousy cenově ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 5 dnyZa to Polák jede letos v téměř úplném utajení. Od letoška cíleně ... -
Když smrk nestačí: borovice míří do českého stavebnictví (stavba.tzb-info.cz)
, Před 6 dnyJe to o zvyk. Proto to v severských zemích a Kanadě pořešili a řežou ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA Sasíci - to už jsou takový maskovaný češi. :lol ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemA obdobně jehličí v Grafenrídu ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemAle skutečně zajímavý jsou ceny hlavně v borovici a buku - nejsou to ...













