logo Silvarium tisk

Lesní požáry v centrální části Chile si za tři dny vyžádaly už 122 obětí, přičemž úřady zatím provedly 40 pitev a identifikovaly 32 obětí. Několik stovek lidí se stále pohřešuje. S odvoláním na dnešní oznámení chilského úřadu pro soudní lékařství o tom informovala španělskojazyčná redakce televize CNN. V zemi dnes začal platit dvoudenní státní smutek, podle prezidenta Gabriela Borice čelí Chile největší tragédii od zemětřesení z roku 2010, které si vyžádalo přes 500 obětí.

O 112 obětech požáru, které se začaly rychle šířit v pátek v oblastech dvou oblíbených přímořských destinací Viňa del Mar a Valparaíso, informoval v neděli večer místního času náměstek ministra vnitra Manuel Monsalve. Rovněž uvedl, že zatím nemá údaje o počtu zničených domů, ale odhadem o střechu nad hlavou podle něj přišlo na 40.000 lidí. Dnes chilské úřady uvedly, že počet mrtvých stoupl na 122.

Podle Monsalveho nyní nejsou bezprostředně ohroženy další životy lidí v regionu Valparaíso, ale situace se může kvůli větru a vysokým teplotám změnit. V celé zemi je podle něj nyní 165 ohnisek požárů, z nichž asi stovku mají hasiči pod kontrolou. V neděli se ale objevilo několik dalších ohnisek. Vláda do postižených oblastí vyslala na pomoc také armádu.

„Ve velké části máme pořád teploty přes 30 stupňů a vítr asi 40 kilometrů za hodinu, což jsou stále obtížné podmínky pro uhašení požárů," uvedla v neděli ministryně vnitra Carolina Toháová. Dodala, že situaci by mohly zlepšit srážky, které meteorologové očekávají v úterý.

V regionu Valparaíso, který sousedí s metropolitní oblastí Santiago de Chile, žijí skoro dva miliony lidí a region je druhým nejhustěji obydleným v zemi po metropolitní oblasti hlavního města.

Prezident Boric o víkendu prohlásil, že země čelí největší tragédii od února 2010, kdy Chile zasáhlo silné zemětřesení. Otřesy půdy a následná vlna cunami tehdy připravily o život přes 500 lidí.

Nynější požáry je podle prezidenta obtížné dostat pod kontrolu kvůli nezvykle vysokým teplotám, malé vlhkosti a silnému větru. Úřady se domnívají, že některé požáry byly založeny úmyslně.

Ministryně Toháová v neděli oznámila, že podala trestní oznámení zatím na jednu osobu, která v regionu nynějších požáru před jejich vypuknutím svařovala, ač je to v těchto podmínkách zakázané.

Mnohé jihoamerické země, včetně Argentiny, Brazílie či Kolumbie, už nabídly chilské vládě pomoc. Papež František o víkendu v Římě vyzval k modlitbám za oběti a zraněné.

Chile sužují lesní požáry v tomto období, kdy je v zemi léto, každý rok. Ty letošní jsou ale výjimečně tragické kvůli tomu, s jakou rychlostí se rozšířily. Například loni zemřelo při lesních požárech v Chile za tři týdny 27 lidí. V roce 2014 v regionu Valparaíso si lesní požáry v létě vyžádaly 15 obětí.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě