logo Silvarium tisk
Název: PŘI ZPRACOVÁVÁNÍ KALAMITY V LESÍCH CHYBĚJÍ VOZY
Zdroj: Dopravní noviny
Datum: 24.05.2007
Podtitulek: JIŽNÍ ČECHY
Autor: (čtk)
Rubrika: ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA

Těžařům, kteří zpracovávají polomy po lednové kalamitě ve vojenském Újezdu Boletice na Českokrumlovsku, chybějí železniční vozy k odvozu dřeva. Proto se v současné době v lese hromadí tisíce kmenů a musí je odvážet nákladní vozidla, která zatěžují úzké silnice na Lipensku. Likvidace kalamity kvůli tomu vázne a hrozí rozmnožení kůrovce a přetížení silnic v turistické sezóně.


Orkán Kyrill způsobil ve vojenském prostoru o rozloze 22 tisíc hektarů obrovské polomy, které lesní pracovníci srovnávají s pohromou v roce 1870. Začátkem letošního roku tam padlo zhruba 700 tisíc metrů krychlových dřeva, z nichž těžaři zatím zvládli zpracovat jen asi 30 procent.
Situaci v posledních třech týdnech zkomplikoval nedostatek železničních vozů na vytěžené dřevo. "České dráhy nám nepřistavují vagóny, což zpomaluje odvoz dřeva. Místo vlaků pro ně musejí jezdit nákladní auta, která zatěžují silnice," uvedl ředitel hornoplanské divize Vojenských lesů a statků Slavomil Brandtl.
Po lednové kalamitě se lesáci dohodli s armádou a půjčili si vojenskou vlečku, vojáci jim vyčlenili některé cesty a upravili režim cvičných střeleb. Většinu vytěženého dřeva bylo díky tomu možné převážet pouze přes vojenský prostor do stanic, kde se nakládalo do vagónů. V prvních měsících letošního roku přijíždělo až 50 vozů za den, ale pak jich ubývalo.
"Dřevo je potřeba odvážet po úzkých silnicích, kde musejí auta naložená dřívím jet v některých úsecích krokem. Až tam v turistické sezóně začnou víc jezdit karavany či cyklisté, bojím se, že nastane hodně nepříjemná situace," varoval Slavomil Brandtl. Obdobné problémy s vagóny podle něj mají i další místa na Šumavě, a nejen tam.
Nyní dřevo zůstává v lese, čímž se zvyšuje riziko napadení kůrovcem a dalšími škůdci. Lesáci musejí zřizovat meziskládky, což se prodražuje, navíc se odvoz významně zpomalil - zatímco dříve jel tahač z lesa k železniční stanici i sedmkrát denně, v současnosti surovinu vozí až k odběrateli, takže stihne přijet například jen dvakrát za den.

(čtk)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě