Šumava a její napadení kůrovcem, právě o tom se včera diskutovalo nejprve na obecním úřadě v Modravě a poté přímo v lesích Šumavského národního parku. Na pracovní setkání totiž pozvala jihočeské senátory západočeská senátorka Jiřina Rippelová.
Na setkání nechyběli ani bývalý náměstek ministra pro životní prostředí a nyní stínový ministr ČSSD Petr Petržílek. Přijel i jihočeský senátor Tomáš Jirsa, i když se svou stranickou příslušností ODS byl mezi politiky ČSSD osamocen. Názor na problémy Šumavy má ale stejný, podobně jako starostové šumavských obcí.Modravský starosta Antonín Schubert si je vědom, že se už uskutečnilo mnoho jednání a výsledky zatím nejsou příliš viditelné. Srovnání jejich úsilí se známou pohádkou o kohoutkovi a slepičce se Schubert nebrání: "Máme tu kohoutka, který leží v oboře a nožky má nahoře a my jako slepičky obíháme všechny a snažíme se dopídit doušku vody, abychom kohoutkovi zachránili život."Místopředseda parlamentního výboru pro životní prostředí Jan Látka tvrdí, že názor ministerstva životního prostředí i správy parku na řešení kůrovcové kalamity je osamocený: "Hlavně představitelé obcí nesouhlasí se způsobem, jak je Šumava řešena a nyní stojím úplně vyděšen uprostřed lesů, nebo mohu říci tak, kde bývaly lesy. Mám kolem sebe řadu uschlých stromů, viděl jsem to na obrázkách, teď to vidím živě a jsem z toho velice smutný. Můj příští rozhovor s panem ministrem Bursíkem nebude pro něj veselý."Ředitel správy národního praku a chráněné krajinné oblasti Šumavy František Krejčí o dnešním jednání věděl, byl však pracovně na Moravě. Má zájem setkávat se se starosty i politiky a věří, cesta parku je správná: "Jsme označováni za autory experimentů na celém území Národního parku Šumava, což není pravda. Bez zásahový režim máme pouze v přírodních lesích a v kulturních smrčinách žádný bez zásahový režim nikdy nenavrhujeme. tato věc je stále směšována a nepodařilo se to dostatečně vysvětlit. naším úkolem je to pořád dokola vysvětlovat, abychom získali důvěru v to, že nemáme žádný hazard s lesy Šumavy v plánu a naopak se intenzivně snažíme o lesy v národním parku starat co nejlépe umíme."Ředitel národního parku Šumava František Krejčí věří, že se novým hejtmanům i zastupitelům dostatečně podaří vysvětlit současnou politiku parku a v tom vidí i možné řešení.
Monitoring médií
- pondělí 30. březen 2026
- Metodika k provádění nařízení vlády č. 72/2023 Sb., platná pro rok 2026 (nli.gov.cz)
- Novela nařízení vlády č. 25/2026 Sb. účinná od 1.3.2026 (agrolesnictvi.cz)
- Konference a výstava na téma Dřevostavby v Pardubickém kraji (fld.czu.cz)
- Při požáru lesa u Křenova zasahovalo pět hasičských jednotek (jcted.cz)
- Kůrovec v Brdech ustupuje, napadené stromy lesníci vyhledávají i pomocí satelitu (zpravy.iDNES.cz)
- „Hnojím stromy,“ tvrdil senior, který rozhazoval půl roku odpadky v plzeňském lese (novinky.cz)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (ČTK)
- Jak středověcí tesaři vybírali dřevo, které mělo vydržet celá staletí. Proč už to dnes neděláme? (medium.seznam.cz)
- AFP: Na seznam mezinárodně chráněných zvířat přibylo 40 nových druhů (ČTK)
- pátek 27. březen 2026
- Evropská komise představila 3. vydání materiálu „EUDR supply chain infographic“ (nli.gov.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraTaky si nemůžu zapomenout přihřát svou polívečku o nepoužitelnosti ČSN ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraA je tu konec sezony... :sigh: Zatím, jako by všichni věřili, že se ti ... -
MENDELU po rekonstrukci obnovila provoz pily v Olomučanech, zpracuje až třetinu produkce z univerzitních lesů
, Před 2 dnyRoztrhl se pytel s přidruženou výrobou. :lol: Nechci být štípavý ... -
Německo chce splnit klimatické cíle mimo jiné pomocí 2000 větrných elektráren (ČTK)
, Před 3 dnyGermáni nedělají malé chyby :). -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 5 dnyCena dřeva je dost slušná, možná půjde nahoru, narozdíl od cen za práci ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 5 dnyTakhle to tam vypadá leckdes - a to tam maj kalamitu, jako dlouho ... -
Rozhovor: Válka zásadně komplikuje lesní hospodaření na Ukrajině, přesto sektor funguje efektivněji než na počátku konfliktu
, Před 5 dny"Hlavní příčinou korupce před provedením reformy byl netransparentní ... -
Růst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit (ct24.ceskatelevize.cz)
, Před 5 dnyNechte si zdát, že dřevo zdraží. Letošní zisky jsou prostě už v troubě.













