logo Silvarium tisk

Případů lymské boreliózy přenášené klíšťaty je letos na jaře nejvíc od roku 2014. Do konce dubna jich lékaři zaznamenali 547, loni jich bylo 505. Čtrnáct nákaz klíšťovou encefalitidou je podobný počet jako ve většině předchozích sedmi letech. Výjimkou byl loňský rok, kdy se za čtyři měsíce nakazil skoro dvojnásobek lidí. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Klíšťata přenášejí různé nemoci, mezi nejznámější patří encefalitida a borelióza. „Borrélie jsou takové specifické. Ony potřebují poměrně dlouhou dobu na to, aby se staly infekčními a mohly vyvolat boreliózu. Potřebují, aby klíště bylo přisáté aspoň těch 24 hodin,“ uvedla ve videu SZÚ na sociální síti X vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu Kateřina Kybicová. Je to i jeden z důvodů, proč boreliózu nepřenášejí komáři.

Rizikem jsou podle ní i klíšťata, která domů přinesou psi nebo kočky. Přípravky proti parazitům, například obojky, často způsobí, že se klíšťata na ošetřené zvíře nepřisají, jen po nich lezou. „Tam je to riziko, protože ten mazlíček klíště nechá na koberci, na pohovce nebo na posteli, a pak klíště chytneme i uprostřed noci,“ dodala.

Při odstraňování už zakousnutých parazitů ze zvířat podle ní nákaza spíše nehrozí. „Samozřejmě je lepší neodstraňovat ho holou kůží, ale v rukavicích nebo aspoň v kapesníku,“ dodala.

Nákaz od klíšťat v posledních letech přibývá, podle odborníků to souvisí i s oteplováním, které hmyzu umožňuje žít i ve vyšších nadmořských výškách a díky vyšším teplotám přežívat větší část roku. Loni lékaři diagnostikovali za celý rok více než 4000 případů boreliózy a 670 klíšťové encefalitidy.

Česko patří v Evropě k zemím, kde se klíšťovou encefalitidou každoročně nakazí nejvíc lidí. Více nemocných hlásí jen pobaltské státy. Proti klíšťové encefalitidě se lidé mohou chránit očkováním, z veřejného zdravotního pojištění je hrazeno lidem nad 50 let. Proti častější borelióze by očkování mohlo být dostupné v příštích letech. Podle informací na webu výrobce z února letošního roku budou na konci roku známá data ze třetí fáze.

Praha 11. května (ČTK)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Jak reagujete na neurčitý stav EUDR ke konci roku?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě