logo Silvarium tisk

Cílem výletů bývá na Mladoboleslavsku lovecký areál Valdštejnsko nedaleko Březovic pod Bezdězem. Návštěvníky tam zaujmou dvě historické sochy granátníků. Chrání je dřevěné přístřešky, které koncem loňského roku opravily Lesy České republiky za 290 tisíc korun.

„Během renovace jsme sanovali a vyrovnali podpěry, opravili krovy a instalovali střešní modřínový šindel. Přebroušené je i zábradlí a oba přístřešky dostaly nový nátěr,“ řekl Václav Bašta, oblastní ředitel Lesů ČR pro severní Čechy.

Areál Valštejnsko vybudoval hrabě František Arnošt Valdštejn ve 20. letech 18. století. Využíval ho během lovů a odpočinku. Nedaleko někdejší lesovny nechal postavit v polovině 18. století pozdně barokní pískovcové sochy granátníků v uniformách valdštejnských barev, modré a žluté. Připomínají války o rakouské dědictví ze 40. let 18. století a dnes jsou kulturní památkou.

V roce 2016 obě sochy poškodili vandalové, kteří jim urazili hlavy. Krátce na to Policie ČR pachatele dopadla. Sochy se dostaly do rukou restaurátorů a koncem roku byly opět kompletní. Lesy ČR tehdy také v místě Pomník granátníků (Pomník, památník) • Mapy.cz obnovily lipovou alej.

 

TZ LČR

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě