logo Silvarium tisk
Název: Proč chránit stromy?
Zdroj: Šumperský a Jesenický deník
Datum: 24.04.2007
Rubrika: ČTENÁŘ - REPORTÉR

Chráněná krajinná oblast Jeseníky s 80 procenty lesů přestavuje nejlesnatější CHKO v Česku. Snad právě proto, že kolem sebe vidíme tisíce stromů, připadají nám jako samozřejmost. Přitom se jedná o krásné a složité organismy, které jsou biologicky snad nejlépe vybaveny nejen v rostlinné říši. Stromy představují unikátní trojkombinaci mimořádně stabilního a pevného vegetačního ústrojí.
Více úcty k těmto organismům, jimž vděčíme za svou existenci, by nám neškodilo. Vždyť jeden vzrostlý, asi 25 metrů vysoký dub, jehož celková plocha listů obnáší okolo 1600 čtverečných metrů, uvolní za den přibližně 7000 litrů kyslíku. Toto množství pokryje denní potřebu asi 50 lidí. Jeden hektar bukového lesa zachytí ročně 50 tun prachu a v horkém letním dni odpaří až 30 kubíků vody. Na toto množství vody se spotřebuje ohromné množství energie, takže stromy slouží jako výkonné chladírenské zařízení.
Přitom velice úsporné - na jeden gram sušiny potřebuje buk lesní zhruba jednu třetinu vody, kterou pro stejný účel potřebuje jedna bramborová rostlina.
Stromy působí i jako prachový filtr. Již 200 metrů široký pruh lesa mezi dálnicí a zástavbou snižuje dopravní hluk na snesitelný šum. Bez tlumících a regeneračních účinků stromů by na Zemi natrvalo neexistovala žádná vyšší forma života. Martin Míček, ekoporadce

Hnutí Brontosaurus Jeseníky

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě