logo Silvarium tisk

Erik KNAJFL, moderátor
Je čas na informace ze severovýchodu Čech, vítejte. Lidé v Českém Švýcarsku by mohli mít automaticky omezený vstup do lesa, pokud by platila výstraha na vysoké riziko požárů. Správa Národního parku to řeší s ministerstvem životního prostředí. Je to jedna ze změn po loňském rozsáhlém lesním požáru. V Českém Švýcarsku je nově i víc čidel, které měří, jak suché je dřevo. A v některých lesních lokalitách jsou také nádoby s vodou.

osoba
Je to pro těžkou techniku, hlavně cisterny a ty jako nejtěžší vozy.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
Se strážcem kontrolujeme jednu z cest, která musí být neustále průjezdná pro hasiče. I ty odlehlé pravidelně kontrolují a uklízí. O kus dál je čidlo měřící, kolik je v půdě vody. A tahle tyčka zastupuje větve ležící okolo. Čidla na ní zjišťují, jak moc je dřevo nasáklé vodou.

Dana VEBROVÁ, lesnice, Národní park České Švýcarsko
Říkají, jak vysoké je riziko k tomu, aby v lese vznikl oheň.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
Tohle čidla změřila včera. Čím tmavší barva, tím sušší. A takhle to vypadalo po dnešním dešti. Na příští týden systém opět předpovídá sucho podobné tomu, které právě skončilo. Během něj v parku speciální hlídky stoupaly na kopce a hledaly možný požár.

Pavel SVOBODA, vedoucí strážců, NP České Švýcarsko
Je tam ekonomický odbor, odbor ochrany přírody, IT oddělení. Takže jsou to vlastně skoro všichni zaměstnanci.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
O víkendu jeden ze strážců našel nahoře Sněžník opuštěný táborák.

Jakub JUDA, NP České Švýcarsko
300 litrová nádrž, systém hadic.

Petra MUSILOVÁ, redaktorka ČT
Nově mají hasicí čtyřkolku a vydávají se s ní na jeden z prvních výjezdů. Můžou zasáhnout dřív, než dorazí hasiči.

Celou reportáž najdete zde

 

Komentáře  

+15 # Starý 2023-06-08 12:50
Dovolím si opatrně a s úctou k našim "vědcům" a "koumákům" z národního parku připomenout jejich "nepopíratelná" fakta, která zde po požáru zněli a hájili jejich postup - suchý les nehoří, požár je třeba nechat vyhořet, suché a trouchnivé pařezy v zemi nehoří a TD!

Tak se ptám není plýtváním prostředků, teď v době šetření instalovat do suchých lesů čidla, pořizovat hasící techniku a TD???

Soudný, vědcům a správcům parku oddaný člověk logicky po těchto názorech může v suchém lese pálit ohně, ohřívat vuřty a TD .... no ne páni moudří.??
Dle vámi uváděných "faktů", je vše v pořádku a vesměs nehořlavé, tak proč panika z ohýnků, a hromada obranných opatření??

Má celoživotní zkušenost je sice jiná a řekl bych opačná, ale vědci z mých a vašich daní placení správci státního majetku a státní úředníci co jim poskytují na tyto osvícené názory peníze, jsou jistě dostatečně fundovaní.

A nebo je vše jinak, jen cucat peníze, tu na hašení, tu na techniku, tu na cokoli, jen řádně chránit a prakticky jednat nám tak nějak vázne....

Jen názor starce co se nestačí divit co se ještě vše -nestihl na sklonku života naučit ...vždy jsem se učil z historie, ale dnes je budoucnost jaksi jiná...kam to povede nevím?
+16 # Starý 2023-06-07 10:54
Opět arogance a věci poplatné dnešní době.

Vznikly nové funkce, odbory a strážci, ale ptám se kdo co nejdříve zalesní - ať čímkoli uvolněné svahy, dokud kořeny trochu drží půdu a nebo budou dále jen vznikat nové odbory, čidla a pod?
Jen nový a zajištěný les zaručí nižšší riziko požáru, ale to těm ochranotvůrcům uniká, a ani pojížděcí čtyřkolka to nezachrání.
Ostatně je divné, že jinde čtyřkolky vadí a v NP je to najednou v pořádku ... věřte že tento stroj obnažené svahy nezachrání a zásah -zalesnění neprovede.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě