logo Silvarium tisk
Název: Ředitel hájí hospodaření
Zdroj: Znojemské noviny
Datum: 30.03.2007
Autor: (mm)
Rubrika: zpravodajství
Znojmo - Pochybnosti o hospodaření Městských lesů v souvislosti s vyhlášeným výběrovým řízením na pronájem znojemských lesů odmítá ředitel městské organizace Petr Jelínek.
"Jsem zcela přesvědčen, že naše organizace hospodaří s péčí řádného hospodáře. Přitom nechci kritizovat představitele města, že se rozhodli uvažovat o pronájmu lesů jiné společnosti. To je legitimní právo vlastníka. Usiluji jen o to, aby jejich rozhodnutí bylo v každém případě informované," řekl ředitel Jelínek.
Městské lesy loni do rozpočtu Znojma odvedly na nájmu milion korun. Podle zástupců vedení města je prvním cílem zahájeného výběrového řízení zjistit tržní výši nájemného. "Je nešťastné, že se za východisko bere loňský nájem, který byl historicky nejnižší. V minulých letech platily znojemské Městské lesy výrazně víc. Protože měly v té době asi o pět set hektarů menší výměru než nyní, byla to vysoká částka," řekl předseda Sdružení vlastníků obecních lesů František Kučera. Městská správa lesů v Pelhřimově, kterou řídí, odvádí do městské kasy dva až tři miliony ročně a stará se o dvatisíce hektarů.
"Za patnáct let jsme odvedli městu šedesátsedmmilionů korun. V loňském roce se sešly důsledky řízeného poklesu těžby a nižších cen dříví," upozornil Jelínek. Posledních šest let lesáci záměrně těžili méně než bylo povolených třiadvacet tisíc kubíku. Tím si něj připravili navýšení nového limitu platného od roku 2005 pro dalších deset let. "Díky vyšším těžbám i cenám dříví plánujeme letos nájem ve výši 1,9 milionu. Téměř stejnou částku chceme vložit do oprav zejména dlouho neudržovaných cest v lesích," vypočítal Jelínek. Podobnou výši nájmu je organizace připravena udržet i v dalších letech. "Do dvou až tří let bychom také mohli snížit výdaje na opravy cest, což vytvoří rezervu na pokrytí růstu nevyhnutelných nákladů a případného navýšení nájmu," dodal Jelínek.
Fungováním městské organizace se budou přestavitelé města brzy zabývat. "Nepřekvapuje mě, že ředitel hospodaření hájí. Materiál ze zemědělské komise bude brzy projednávat městská rada. Před jejím jednáním nechci nic hodnotit," řekl starosta Znojma Petr Nezveda. Ve výběrovém řízení podle jeho slov komise posuzuje dvě nabídky. "Nyní čekáme na výsledky od auditora, který prověřuje, zda firmy splnily přísné ekonomické podmínky v zadání řízení," dodal starosta, který očekává, že radní poté odsouhlasí předání nabídek k posouzení a zpracování doporučení expertům.
(mm)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě