logo Silvarium tisk
Boletice - Bez pokuty skončilo správní řízení České inspekce životního prostředí s Vojenskými lesy. Ty měly podle ekologických aktivistů v loňském roce ohrozit populaci perlorodky a dalších chráněných živočichů v řece Blanici uvnitř Boletického vojenského prostoru. Správci tedy vyvázli bez sankce, režim se ale v chráněných úsecích výrazně změní.

V době odstraňování kalamity po orkánu Kyrill v létě loňského roku pronikli aktivisté nelegálně do vojenského prostoru Boletice a shromažďovali důkazy o tom, že těžké stroje tady narušují lesní půdu. Jaromír Bláha z Hnutí Duha již loni v červenci poukázal na obrovské rozježděné holiny, které byly vytvořeny při těžbě polomů. Nevládní organizace kromě jiného uvádí, že firmy najaté Vojenskými lesy ohrozily vodu a živočichy, kteří v ní žijí - především přísně chráněné perlorodky. Jaromír Bláha dodal: "Došlo ke znečištění řeky, k otravě ryb a dalších organizmů v důsledku úniků fenolů a dalších látek." Mluvčí Vojenských lesů a statků Marie Vašíčková se však brání: "Žádné chemické látky zjištěné v řece nebyly."

Po roce šetření Česká inspekce životního prostředí rozhodla, k narušení biotopu podle ní dojít mohlo, sankcím se ale vojenské lesy vyhnou. Jitka Koubelíková z České inspekce životního prostředí podotkla: "Zdejší oblastní inspektorát Vojenským lesům ani jinému subjektu pokutu neuložil." Podle Jaromíra Bláhy je takové řešení zcela absurdní, poškození způsobily zcela konkrétní firmy.

Na druhou stranu inspektoři rozhodli o tom, že se režim v okolí chráněné, obtížně přístupné řeky musí změnit a mluvčí Vašíčková potvrdila, že Vojenské lesy souhlasí: "Opatření jsme přijali například ta, že se smí přejíždět pouze po zpevněných místech a skládky dříví musí být pokud možno na trvalých skládkách.

Lipenští starostové se tentokrát postavili za Vojenské lesy, kalamitu, která ohrožovala majetek měst a obcí v okolí vojenského prostoru, podle nich společnost zvládla.



Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete působení dosavadního generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka za úspěšné?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě