Název: Riziková analýza přináší tři scénáře možného šíření kůrovce na Šumavě
Zdroj: Právo
Datum: 17.05.2007
Autor: Petr Pokorný
Rubrika: Jižní Čechy
Správa šumavského národního parku má k dispozici analýzu gradace kůrovce, která by mohla nastat po letošních lednových polomech. Studii zpracovali odborníci na problematiku lýkožrouta smrkového - Rastislav Jakuše z Ústavu ekologie lesa SAV ve Zvolenu a Marek Turčáni z fakulty lesnické a environmentální v Praze.
"Z hlediska rozvoje kůrovce je podle této analýzy možné rozdělit Šumavu do tří pásem. Nejméně ohrožená jsou dna dolin s vodními toky, rašeliniště, smíšené porosty a mladé smrkové a podmáčené porosty. Například v okolí starých smrkových monokultur s přemnoženým kůrovcem bylo v minulých letech v podmínkách šumavského parku a sousedního bavorského parku napadeno jen pět procent mladých porostů.
Pásmo vysokého rizika je především na polomových plochách se soustředěnou a rozptýlenou kalamitou a v porostech poškozených větrem a kůrovcem. Prakticky bez rizika jsou porosty, kde je zastoupení smrku do 20 procent," řekl mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.
Předložená riziková analýza počítá se třemi možnými scénáři: optimistickým, realistickým a katastrofickým.
Optimistický scénář předpovídá pouze zasažení pásma vysokého rizika. Pásmo středního a nízkého rizika zůstane nezasaženo. Realistický scénář počítá s náletem kůrovce na většině plochy pásma vysokého rizika, zatímco pásmo středního rizika zůstane zasaženo jen ojediněle a pásmo nízkého rizika nebude zasaženo vůbec.
Katastrofický scénář předpovídá nálet kůrovce na většině ploch vysokého a středního rizika, zatímco pásmo nízkého rizika bude zasaženo jen ojediněle a ohniska se nebudou dále rozšiřovat. Za studie také vyplývá, že velice důležité je využít všech dostupných obranných opatření na plochách, kde je možné kalamitu zpracovávat. Veškerá kalamita by měla být zpracována nejdéle do března 2008.
"Je téměř jisté, že gradace vznikne do dvou až tří let od vzniku optimálních podmínek, v tomto případě poškození stromů větrem. V průběhu roku 2007 je největší šance ovlivnit vývoj kalamity," konstatuje studie.
S vysokým zdrojem kůrovce v roce 2007 se počítá např. v oblasti Černé hory a pod Trojmeznou, kde se na velké části ploch v minulosti lesnicky zasahovalo a vznikly tu rozsáhlé holiny, zatímco menší plochy zůstaly v I. zóně, a tedy bez zásahu, čímž došlo k celkovému oslabení porostů.
Regionální mutace| Právo - Jižní Čechy
Monitoring médií
- čtvrtek 18. červen 2026
- Zástupci opozice kritizují nové ředitele ČIŽP a KRNAP, označují to za výsměch (ČTK)
- Ministr Červený jmenoval ředitelem KRNAP Petra Moravce, odborníka na těžební technologie. Tento krok vyvolává obavy o směřování národního parku (hnutiduha.cz)
- Ministr životního prostředí dnes ve Vrchlabí jmenuje nového šéfa KRNAP (ČTK)
- Mise splněna. Čeští hasiči prošli evropskou certifikací pro zásahy u lesních požárů (hasicovo.cz)
- Evropa se připravuje na lesní požáry. V létě bude v pohotovosti rekordních 777 hasičů (hasicovo.cz)
- Plzeňský kraj je jedním z nejlesnatějších v Česku. Jehličnanů ale postupně ubývá (regionplzen.cz)
- Potomci starého rodu potřebují otevřít lom. Prý aby měli peníze na obnovu lesa u Moravského krasu (novinky.cz)
- Národní kolo 16. ročníku soutěže YPEF vyhráli žáci z Olomouce (mze.gov.cz)
- VLS se zapojily do finále Ještědské hlídky (vls.cz)
- Hradec Králové si nechá udělat inventarizaci zeleně, projekt potrvá deset let (ČTK)















