logo Silvarium tisk

ROMAN ŠPERŇÁK

Ředitel krumlovských lesů Bedřich Navrátil oživil starou myšlenku. Plánuje vybudovat rozhlednu nad Krumlovem.

ČESKÝ KRUMLOV / Ta myšlenka není nová. Nicméně dlouho se pro ní nic neudělalo. Už před více než deseti lety se mluvilo o tom, že by nad Krumlovem mohla vyrůst nová rozhledna. Rok 2015 je tím, kdy by se dřevěná rozhledna v lokalitě na Dubíku mohla objevit.

„Klub turistů s námi nesouhlasí, nicméně místo, které jsme vybrali, má řadu výhod,” říká Bedřich Navrátil ze společnosti Lesy města Český Krumlov.

* Říkáte, že s Klubem českých turistů nejste ve shodě o tom, kde by měla rozhledna stát. Co za tím přesně je?

Neberte to tak, že se spolu hádáme, to ne. Naopak oni nám dost pomáhají třeba s výsadbou mladých stromků a podobně, nicméně myšlenka rozhledny nad Krumlovem vznikla už někdy před šestnácti lety, když byl ředitelem Pro-sportu Zdeněk Přívratský. Klub českých turistů předtím vybral místo na vyhlídce nad Kvítkovým Dvorem. Tohle místo ale v dnešní době není pro takovou stavbu příliš výhodné.

* A vy plánujete udělat rozhlednu o kus dál?

Vybrali jsme vrch, který navazuje na naše už dříve udělané projekty, kterými jsou oprava silnice a dětské hřiště v lokalitě na Dubíku. Má řadu výhod.

* Jaké třeba máte na mysli?

Místo na Dubíku je dobré v tom, že navazuje na předchozí projekty, leží v lesech zvláštního určení pro příměstskou rekreaci. To jsou všechno plusové body pro to, abychom na rozhlednu dostali dotaci, o kterou chceme požádat. To my totiž sháníme finanční prostředky. Ale nejde jen o peníze.

* O co dalšího?

Tahle lokalita je pro stavbu příznivější z hlediska dosažitelnosti a koneckonců i výhledu. Stromy, které na ní rostou, jsou staré a těžaři je pokácejí. Tím zajistíme výhledy do krajiny a na město na dalších 80 let. Na vyhlídce jsou 20 až 30 let staré dřeviny a ty ještě porostou. Časem by tu rozhlednu převýšily.

* Proč jste vůbec po letech tuhle myšlenku oživili?

Jde o to, že na ni dokážeme sehnat peníze z dotačních titulů. To předtím nešlo.

* A kolik by mohla stát?

Počítáme s částkou kolem milionu korun. Myslím si, že dokážeme sehnat i 70 procent částky z dotací právě díky zmíněným výhodám místa. Navíc pracujeme s přírodním materiálem, rozhledna bude dřevěná. Proto ta nižší částka.

* Počítám, že plány na ni už máte přichystané.

Samozřejmě máme připravenou vizualizaci a všechny vyjadřovačky. Rozhledna bude asi 15 metrů vysoká. Vyšší být nemůže kvůli památkářům i letadům. Aby ji piloti viděli, musela by být osvětlená. A to by se prodražilo.

* Kdy by tedy mohla stát na místě?

To je otázka. Záleží na ministerstvu zemědělství, kdy vyhlásí dotační kolo z programu celospolečenské funkce lesa. Jedno bylo letos na jaře, ale to jsme naši žádost nestihli podat. Teď už máme všechny potřebné formality, ale co jsem zatím získal informace, v následujícím roce to vypadá s dotačními tituly špatně. Zatím se nezdá, že by něco spustili. Proto máme všechno pohromadě v šuplíku a jsme připravení o peníze zažádat ve chvíli, kdy by se stavba rozhledny dala realizovat.

* Na jaké výhledy se mohou lidé těšit?

Nebudeme chtít konkurovat Kleti. Ta je jinde. Návštěvníci budou mít výhled na celou kotlinu i na Spolí pod sebou. Jediné, co je nevýhoda oproti místu, kde by ji chtěli turisté, je fakt, že lidé neuvidí na Kájov.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě