logo Silvarium tisk

Krach jednání o změnách klimatu na konferenci COP28 je nepřípustný, všechny strany musejí ukázat vůli ke kompromisu. Řekl to dnes ministr průmyslu Spojených arabských emirátů (SAE) Sultán Džábir, který schůzce o klimatu v Dubaji předsedá. Na jednání u jednoho stolu musejí účastníci najít shodu i na formulaci o budoucnosti fosilních paliv, řekl Džábir na krátké tiskové konferenci. Návrh závěrečné dohody by měl být zveřejněn v pondělí ráno, uvedla agentura AFP.

Koalice více než 80 zemí včetně Spojených států, Evropské unie a malých ostrovních států na dnešních jednáních prosazovala dohodu, která by obsahovala formulaci o „postupném ukončení" těžby ropy, plynu a uhlí, ale narážela na tvrdý odpor vedený skupinou producentů ropy sdružených v Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejími spojenci.

Saúdská Arábie, která je největším producentem v rámci OPEC a faktický lídr této organizace, spolu s Ruskem a dalšími zeměmi tvrdí, že konference o změnách klimatu COP28 by se měla zaměřit na snižování emisí a nikoli na zdroje, které je způsobují, uvedla agentura Reuters. V této otázce ani dnes lídři téměř 200 zemí v Dubaji nenašli, shodu, ačkoliv Džábir připustil, že bylo dosaženo pokroku.

„Neúspěch nepřipadá v úvahu. Jde nám o obecný zájem," řekl Džábir. „Všichni musejí projevit flexibilitu. Musíme najít konsensus a společnou řeč ohledně fosilních paliv, včetně uhlí," dodal Džábir, jemuž je vyčítáno, že vede konferenci o boji proti změnám klimatu a zároveň je šéfem státní ropné společnosti ADNOC.

V předběžném návrhu závěrečného textu letošní konference OSN o změnách klimatu je uvedeno, že příští ročník COP29 by mohl hostit Ázerbájdžán. Text ještě musejí přijmout členské státy před úterním zakončením konference. V návrhu jsou uvedena také data konference COP30, která bude od 10. do 21. listopadu 2025 v Brazílii, píše Reuters.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě