logo Silvarium tisk

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes doporučila stáhnout návrh EK na omezení používání pesticidů, tedy chemických přípravků na ochranu rostlin. Během svého vystoupení na plenárním zasedání ve Štrasburku návrh označila za „symbol polarizace". "Naši zemědělci si zaslouží, abychom jim naslouchali," prohlásila v reakci na protesty farmářů, které v uplynulých týdnech zasáhly celý evropský kontinent.

Loni na podzim návrh, který měl do roku 2030 snížit používání pesticidů v EU na polovinu, odmítli i europoslanci, proti jich hlasovalo 299, normu podpořilo jen 207 evropských zákonodárců a 121 se zdrželo hlasování.

„Vím, že se obávají o budoucnost zemědělství a o svou budoucnost farmářů. Vědí ale rovněž, že zemědělství musí přejít na udržitelnější model produkce, aby jejich farmy zůstaly ziskové i v následujících letech," uvedla von der Leyenová.

Evropské farmáře trápí drahé úvěry, tlak na ceny, výkyvy počasí a také levný dovoz, hlavně z Ukrajiny. Stěžují si ale i na přílišnou regulaci a omezení, která s sebou přináší unijní boj se změnami klimatu.

Čeští europoslanci rozhodnutí šéfky Evropské komise vítají a poukazují, že k návrhu se již dříve vyjádřil negativně Evropský parlament. Podle lidovecké europoslankyně Michaely Šojdrové krok může „přispět k argumentaci, že komise naslouchá zemědělcům a že se k tématu vrátí po diskuzi s nimi". Podle Mikuláše Peksy (Piráti) nebyl návrh technicky dobře připraven. „Podle nás je potřeba podpořit formy hospodaření, které snižují závislosti na pesticidech a nikoliv stanovovat kvóty na používání pesticidů," uvedl. Europoslanec Martin Hlaváček (ANO) vnímá oznámení jako předvolební krok a snahu naklonit si zemědělce, které podle něj von der Leyenová a ostatní členové Evropské komise „čtyři a půl roku neposlouchali".

Sdružení farmářů v EU COPA-COGECA slova předsedkyně Evropské komise uvítalo. „Komise konečně uznává, že její přístup nebyl správný, a tak posiluje důvěryhodnost a důležitost současného strategického dialogu," uvedla šéfka sdružení Christiane Lambertová na sociální síti X.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě