logo Silvarium tisk

 Slovensko hodlá zjednodušit a zrychlit postup při zásazích vůči medvědům, kteří pravidelně chodí do obydlených oblastí. Úřadům budou pomáhat při případném odstřelu myslivci. Vyplývá to z vyjádření zástupců úřadů a institucí po jejich dnešním společném jednání. Představitelé nynější vládní koalice před loňskými parlamentními volbami v zemi tvrdili, že stát nevystupuje dostatečně rázně vůči těmto chráněným šelmám po jejich střetu s lidmi. Bývalý náměstek na ministerstvu životního prostředí Michal Kiča v reakci tvrdil, že vládní koalice v souvislosti s medvědy tápe a zakrývá vlastní bezradnost.

„Obyvatel uvidí rázné jednání státních orgánů. Jsem velmi rád, že v únoru a březnu, kdy se medvědi probudí, budeme mít účinný nástroj, aby obyvatelé venkova viděli, že se stát o ně skutečně stará," řekl novinářům předseda výboru slovenského parlamentu pro zemědělství a životní prostředí Rudolf Huliak. Prezidentka Zuzana Čaputová ho loni odmítla jmenovat ministrem životního prostředí, což zdůvodnila mimo jiné tím, že tento kandidát neuznává existenci klimatické krize.

Podle náměstka ministra životního prostředí Filipa Kuffy nebudou medvědi utracováni při svém prvním výskytu v obydlených oblastech. Detaily ohledně nového postupu vůči problémovým medvědům by měly úřady zveřejnit do konce února.

Huliak dnes také tvrdil, že medvědi jsou v zemi přemnožení a ohrožují venkov. Řekl, že je třeba podniknout nové sčítání těchto šelem, nikoliv ovšem zadáním zakázky univerzitám a nevládním organizacím.

Dřívější studii ochranářů a vědců z českých univerzit, podle které medvědí populace na Slovensku čítá nanejvýše 1275 zvířat, loni zpochybnilo mimo jiné slovenské Národní lesnické centrum. Tato státní instituce by se podle Huliaka měla podílet na novém sčítání medvědů.

Kiča v reakci na plány některých představitelů vládní koalice v prohlášení uvedl, že nejsou schopni naplnit předvolební sliby. „Ohlašovali, že jedním dopisem Evropské komisi dokážou zajistit odlov medvědů na základě kvót. Ovšem už před volbami jsme říkali, že žádný takovýto lov nebude. Potvrzuje to i fakt, že na tento požadavek Brusel nereflektoval," napsal Kiča.

Dosud Slovensko nasazovalo proti problémových medvědům zásahové týmy, které šelmy buď přemístily do jiných lokalit, nebo zvíře usmrtily. Podle Huliaka kapacita zásahových týmů nebyla dostatečná. Slovenská média v této souvislosti informovala, že na ministerstvu životního prostředí po organizační změně končí dlouholetý odborník na velké šelmy a někdejší šéf zásahového týmu pro medvědy.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě