Podtitulek: Královéhradecký kraj
Autor: Aleš Vaníček
Rubrika: Česká republika 14 Pohledů z Čech,Moravy a Slezka
Vánoční strom z Krkonoš bude opět zdobit Staroměstské náměstí. V sobotu dopoledne ho lesníci pokáceli těsně u soutoku Kotelského a Bílého potoka.
Přes třicet metrů vysoký smrk ztepilý byl zkrácen na požadovaných 22 metrů a pomocí jeřábu naložen na trajler. Ještě ten večer ho specializovaná firma převezla před hlavní město. "Přímo na místo ho přepravíme v noci z pondělí na úterý. Do té doby bude uložen na Libuši. Samotný přesun po Praze začne kolem půlnoci a bude trvat maximálně dvě hodiny. Samotné usazení zabere zhruba hodinu," upřesnil Petr Hozák, produkční ředitel společnosti Taiko, která je provozovatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Kmen bude 1,8 metru zapuštěn v zemi a ve třetinách zajištěn dvěma objímkami a kotvícími lany.
Zhruba osmdesátiletý smrk vytipovali pracovníci Krkonošského národního parku. Průměr kmene byl ve výšce 1,3 metru 72 centimetrů. "Plně vyhovuje našim podmínkám, aby mohl stát v centru Prahy. Má krásné pravidelné a husté větve a je dobře dostupný pro techniku," chválí letošní výběr Hozák.
Minulý týden strom zkontrolovali dendrologové z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Posoudili jeho zdravotní stav, vitalitu a kvalitu dřeva. "Odebrali jsme šetrně vzorky, které v laboratoři zpracujeme a do soboty vypracujeme podrobné vědecké posouzení o stavu stromu. Už teď ale mohu říct, že je strom vhodný pro instalaci," potvrdil vhodnost výběru Jan Tippner z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.
Vozidlo se stromem čekalo do sobotního večera nedaleko místa pokácení, v obci Rudník. Po 20. hodině se pak po trase Trutnov, Jaroměř a odtud po hradecké dálnici vydalo k Praze. Celkově je to již čtvrtý strom z Krkonoš, který bude zdobit Staroměstské náměstí. První byl pokácen v nedalekém Lánově, vloni a předloni v Rudolfově údolí v Janských Lázních. A příští vánoční strom bude pravděpodobně také pocházet z Krkonoš.
Monitoring médií
- pátek 15. květen 2026
- Čeští a němečtí policisté hlídkují v Českém Švýcarsku kvůli německému svátku (ČTK)
- České Švýcarsko pod drobnohledem: Na bezpečnost dohlížejí společné hlídky policistů i strážců parku (litomericko24.cz)
- Správci KRNAP rozšiřují kamerový systém, snaží se omezit v parku dopravu (ČTK)
- S lesáky na Flájský plavební kanál (Homér)
- Do lesů s Lesy ČR. Na Benešovsku lidé objeví místa, kam se běžně nedostanou (benesovsky.denik.cz)
- Komentovaná vycházka s lesníkem představí les u Devíti skal (zdarskypruvodce.cz)
- čtvrtek 14. květen 2026
- NLI představuje zapracování překladu návrhu změn do Přílohy I nařízení (nli.gov.cz)
- Po kůrovci v Pardubickém kraji dál zůstává 2300 hektarů stojících suchých stromů (ČTK)
- Pochybnosti kolem docházky a služebního auta. Přesto je lesní expert ve finále výběru šéfa KRNAP (denikn.cz)
- Nejlevněji vyjde topení dřevem, teď je nejlepší doba pro koupi (novinky.cz)













